Aktualności - zdrowie i polityka społeczna
Szpital tymczasowy w Ostrołęce i modernizacja oddziałów w Ciechanowie
Samorząd Mazowsza nie ustaje we wspieraniu mazowieckich szpitali w walce z COVID–19, przekazując niezbędne fundusze na specjalistyczny sprzęt, środki ochrony osobistej oraz modernizacje szpitalnych oddziałów.
Marszałek Adam Struzik i przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia Krzysztof Strzałkowski oraz radny Mirosław Augustyniak odwiedzili mazowiecki szpital w Ostrołęce. Głównym celem wizyty była ocena przygotowania szpitala tymczasowego na przyjęcie pacjentów covidowych. Marszałek omówił także z dyrekcją placówki bieżącą sytuację epidemiologiczną w regionie.
Epidemia przybiera na sile – zaznacza marszałek Adam Struzik.
– Niepokojące są kolejne dzienne statystyki zachorowań na koronawirusa. Trzecia fala stała się faktem i dużym obciążeniem dla mazowieckich szpitali, które robią wszystko, aby stanąć na wysokości zadania. Dziś odwiedziłem szpital w Ciechanowie, a po południu placówkę w Ostrołęce. Duże podziękowania dla lekarzy i pracowników obu szpitali za zaangażowanie i ciężką pracę. Otwarcie szpitala tymczasowego w Ostrołęce jest bardzo potrzebne, gdyż zaczyna już brakować wolnych łóżek covidowych – dodaje marszałek.
Ostrołęka. Szpital tymczasowy
Wczoraj (11 marca br.) odbyło się spotkanie przedstawicieli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce i Orlenu. W jego trakcie przekazano przedstawicielom Orlenu informację o decyzji wojewody mazowieckiego z 8 marca 2021 r. o konieczności uruchomienia szpitala tymczasowego. Do tej pory placówka miała charakter szpitala pasywnego – do uruchomienia w sytuacji zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19, a dyrektor ostrołęckiego szpitala nie miał podpisanej umowy z rządową spółką przekazującej w użyczenie czy też inną formę władania szpitala tymczasowego.
– Po otrzymaniu decyzji wojewody o otwarciu Szpitala Tymczasowego, wystosowałem pismo informujące o aktualnej sytuacji – mówi Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. – Nie mieliśmy dostępu do szpitala prócz punktu szczepień zlokalizowanego na jego terenie, a więc nie posiadaliśmy wiedzy o jego wyposażeniu. Wczoraj odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKN Orlen i aktualnie trwa doposażanie szpitala w niezbędny sprzęt. Mamy nadzieje, że przy wspólnym wysiłku z Orlenem uda się tak przygotować placówkę, aby uruchomić i móc przyjąć pierwszych pacjentów już 17 marca – dodaje.
Od wczoraj trwa inwentaryzacja wyposażania i sprzętu szpitala tymczasowego, która jest prowadzona przez pracowników szpitala w Ostrołęce. Dostarczenie i uruchomienie brakującego sprzętu leży po stronie Orlenu, którego przedstawiciele zobowiązali się do uzupełnienia braków sprzętowych oraz ewentualnego dostosowania szpitala do przyjęcia pierwszych pacjentów zarażonych koronawirusem.
– Prace są bardzo intensywne i zmierzają do jak najszybszego uruchomienia placówki. Aktualnie trwa także rekrutacja personelu medycznego. Uruchomienie szpitala tymczasowego planowane jest na 17 marca – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego i dodaje: – Przybywa pacjentów covidowych i potrzebne są szpitale, które zapewnią im rzeczywistą pomoc.
W szpitalu tymczasowym w Ostrołęce przygotowane są 192 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym 20 łóżek intensywnej terapii. Sytuacja jest bardzo poważna – zaznacza przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia Krzysztof Strzałkowski.
– Dziś w Ostrołęce chcemy przekonać się, jak przygotowany jest szpital tymczasowy, aby pomagać pacjentom. Na całym Mazowszu brakuje miejsc covidowych, a chorych przybywa. Szpital tymczasowy jest gotowy od dawna, a blisko 200 dodatkowych łóżek jest pilnie potrzebnych. Dlatego placówka powinna być uruchomiona jak najszybciej – dodaje.
Aktualnie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce hospitalizowane są 63 osoby z pozytywnym wynikiem na koronawirusa.
Ciechanów. Modernizacja oddziałów
Intensywne prace trwają również w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, gdzie modernizowane są oddziały szpitalne, m.in. neurologiczny i dziecięcy, ale też przygotowywany jest ośrodek udarowy. Inwestycje finansowane są ze środków budżetu województwa mazowieckiego oraz funduszy unijnych.
– Doceniam i bardzo dziękuję personelowi wszystkich mazowieckich szpitali za ogromne zaangażowanie i poświęcenie w tym niełatwym okresie – powiedział marszałek Adam Struzik podczas wizyty w placówce.