Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Prehabilitacja onkologiczna już czynna

Zespół medyczny poradni Autor: źródło: Facebook szpitala

W Siedleckim Centrum Onkologii zainaugurowała działalność prehabilitacja onkologiczna. To pierwsza tego typu poradnia w województwie mazowieckim.

Na czym polega?

Prehabilitacja onkologiczna to wielotorowe i kompleksowe przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego obejmujące m.in. rehabilitację fizyczną, żywieniową, psychologiczną oraz zmieniającą styl życia.

Filary prehabilitacji

Pacjenci, którzy rozpoczynają leczenie onkologiczne są objęci opieką specjalistów w zakresie wdrożenia aktywności fizycznej, eliminacji nałogów, właściwego wsparcia żywieniowego i psychologicznego czy też psychoonkologicznego. Jedną z ważniejszych ról będą pełnili dietetycy. Będą oni edukować pacjentów, jak mają się odżywiać (zarówno przed samym zabiegiem operacyjnym, jak i po operacji), aby leczenie było jak najskuteczniejsze.

Kto może skorzystać?

Z poradni mogą korzystać zarówno osoby, które już są w trakcie leczenia onkologicznego, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają leczenie. Usługa jest bezpłatna. Pacjentów do poradni kierują lekarze Siedleckiego Centrum Onkologii, koordynatorzy onkologiczni czy też koordynatorzy prehabilitacji.

Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o., którego częścią jest Siedleckie Centrum Onkologii to placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony