Aktualności - zdrowie i polityka społeczna
Nowa stacja wyczekiwania karetek na Ursynowie
Przy Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie działa już nowa stacja wyczekiwania karetek.
Stacja należy do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ. Ratownicy zyskali przestrzeń do pracy o powierzchni 90 m kw., a mieszkańcy przyjazną środowisku i otoczeniu stację wyczekiwania. Nowa stacja oznacza szybszą reakcję ratowników i dojazd do pacjenta. Ambulanse każdej doby w rejonie operacyjnym Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie wyjeżdżają do pacjentów nawet 700 razy. Kolejne miejsce wyczekiwania karetek ma zabezpieczyć potrzeby zdrowotne mieszkańców w zakresie ratownictwa medycznego. To efekt konsekwentnego realizowania polityki w ramach projektu „Pogotowie Ratunkowe bliżej mieszkańców”.
– Naszym priorytetem jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców Mazowsza. Cieszę się, że w Szpitalu Południowym na Ursynowie, dzięki współpracy z władzami m.st. Warszawy, działa nowoczesna stacja wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego. Ratownicy medyczni mają także do dyspozycji supernowoczesny ambulans specjalistyczny typu „S”, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny dostępny na rynku europejskim. Zakup karetki o wartości ponad 635 tys. złotych, został zrealizowany przez samorząd Mazowsza z funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego – zaznaczył przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.
– To szczególnie ważny dzień dla mieszkańców dzielnicy Ursynów. Oddana do użytku nowa stacja wyczekiwania karetek Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ to efekt dobrej współpracy samorządu Mazowsza z władzami miasta stołecznego Warszawy – podkreśliła obecna na otwarciu stacji radna województwa Katarzyna Bornowska.
Nowa karetka
Dodatkowo w dzielnicy pracę rozpocznie nowoczesny ambulans specjalistyczny typu „S”. Karetka marki Volkswagen Crafter typu C jest przystosowana do przewozu czterech osób w pozycji siedzącej i jednej w pozycji leżącej. Ambulans został wyposażony m.in. w nosze, główne elektryczne, ssak elektryczny i przenośny detektor jednogazowy CO. Koszt pojazdu wyposażonego w najnowocześniejszy dostępny na rynku europejskim sprzęt medyczny to ponad 635 tys. zł. Karetka została zakupiona w ramach projektu: „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”.