Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Najlepsi wolontariusze Mazowsza wybrani

Wolontariusz pozuje do zdjęcia z grupą przedszkolaków. Każde dziecko trzyma przed sobą kolorowankę Autor: fot. Archiwum Klubu HDK "Legion" Oddział Płock

Bezinteresownie pracują na rzecz drugiego człowieka, niosą pomoc potrzebującym, budują więzi oparte na zaufaniu i solidarności – tacy są wolontariusze z Mazowsza. Ich zaangażowanie i altruizm warto propagować i nagradzać!

W tegorocznej XI edycji konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu w pięciu kategoriach wyłoniono pięciu laureatów i wyróżniono osiem osób. Oceniano zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność oraz partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za nadesłane zgłoszenia, a Laureatom  i Wyróżnionym gratulujemy!

Kategoria indywidualny wolontariat

  • Laureat: Małgorzata Góral – nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Płońsku oraz prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z Dysfunkcjami Rozwoju „Spadochron”. Zarówno w szkole, jak i w stowarzyszeniu pani Małgorzata od lat angażuje się w szereg inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i rehabilitacyjno-terapeutycznych na rzecz osób wykluczonych przez niepełnosprawność. Prowadzi zajęcia taneczne, warsztaty edukacyjno-terapeutyczne, organizuje wyjazdy, imprezy świąteczne, a przede wszystkim skutecznie pozyskuje środki finansowe na te przedsięwzięcia. Jest autorką wielu projektów. Obecnie prowadzi projekt „Bądźmy Razem – Integracja, Edukacja Kultura”, który promuje aktywne spędzanie czasu wolnego, integruje środowisko osób niepełnosprawnych oraz prezentuje umiejętności i talenty osób niepełnosprawnych.   
  • Wyróżnienie: Karol Tomasz Krajewski – wieloletni działacz społeczny, organizator imprez i akcji charytatywnych na rzecz płockich studentów oraz mieszkańców Płocka. Aktualnie jest koordynatorem Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Płock, w którym aktywnie promuje krwiodawstwo i ochronę zdrowia. Dzięki organizowanym przez niego akcjom udało się zwiększyć grono dawców szpiku kostnego oraz zebrać około 800 litrów krwi. Za tę działalność prezydent RP wyróżnił pana Karola Brązowym Krzyżem Zasługi.
  • Wyróżnienie: Marzena Dobraczyńska – zaangażowana w szereg inicjatyw społecznych, pomocowych i wolontariackich. Pełni funkcję wiceprezeski Zarządu Stowarzyszenia Enjoy Leoncin, w którym redaguje witrynę i pisze projekty, dzięki którym stowarzyszenie realizuje zadania publiczne np. w ramach konkursu „Mazowsze Lokalnie”. Organizatorka akcji sprzątania w gminie Leoncin oraz zbierania śmieci w Puszczy Kampinoskiej.

Kategoria wolontariat grupowy

  • Laureat: Beata Katarzyna Żakieta, Luiza Korpowska – opiekunki w „Internackim Klubie Wolontariusza”  przy Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku. Celem wolontariatu jest działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi. Klub działa od 14 lat i w tym czasie zorganizował wiele akcji i ciekawych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży, zamieszkujących w Domu Pomocy Społecznej w Goślicach i uczących się w Zespole Szkół Specjalnych w Goślicach. Panie Beata i Luiza prowadzą zajęcia edukacyjne, plastyczne, sportowe, pikniki, wspólnie czytają książki, organizują imprezy świąteczne oraz podejmują zadania przysposabiające do życia. Zaangażowane są także w zbiórki pieniędzy dla potrzebujących, zbierają plastikowe nakrętki czy pluszowe zabawki. Panie opiekunki o swoim wolontariacie mówią, że „dzielą się tym, co mają – dobrym sercem”.
  • Wyróżnienie: WolonWariaci – Grupa działa od maja 2019 r. Skupia osoby z terenu gminy Chorzele, Jednorożec i Przasnysz. Jej celem jest przede wszystkim wsparcie dla chorych, potrzebujących leczenia w rzadkich i skomplikowanych chorobach. Organizuje i angażuje się z sukcesem w akcje, których celem jest pomoc oraz zebranie środków na rzecz chorych na SMA, nowotwory złośliwe czy choroby serca.
  • Wyróżnienie: Apostolat Miłosierdzia – Pomysłodawcą i organizatorem grupy, która liczy obecnie około 80 dorosłych osób, jest ks. Mateusz Czubak. Apostolat Miłosierdzia podejmuje różne działania na rzecz osadzonych w Zakładzie Karnym w Siedlcach oraz osób w kryzysie bezdomności z Siedlec. W ciągu roku przekazują około 100 paczek odzieżowych i higienicznych oraz 180 paczek świątecznych dla najbiedniejszych osadzonych. Organizują wspólne modlitwy z osadzonymi i osobami w kryzysie bezdomności, pielgrzymują  w ramach Pielgrzymki Bezdomnych, pomagają w poszukiwaniu pracy, pomocy medycznej oraz  przygotowują ciepłe posiłki.

Kategoria szkolne/przedszkolne koło wolontariatu

  • Laureat: Szkolna Rada Wolontariatu działająca w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu – istnieje od 2015 r. Skupieni w Radzie wolontariusze w zróżnicowany sposób niosą pomoc innym m.in. w ramach akcji „Szlachetna Paczka”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Cała Polska Czyta Dzieciom”, robią laurki i kartki okolicznościowe, organizują kiermasze, zbierają dary na rzecz biednych i potrzebujących oraz pomagają koleżankom i kolegom w nauce. Współpracują także z wieloma organizacjami i instytucjami, między innymi z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Kraszewie Czubakach, Domem Samotnej Matki w Kraśniewie.
  • Wyróżnienie: Szkolne Koło Wolontariatu ZS4 Mława – od 2017 r współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie. Dzięki tej współpracy wolontariusze mieli więcej możliwości dotarcia do potrzebujących. Pomagają też zwierzętom. Aktywnie wspierają akcje i święta „nietypowe”: Światowy Dzień Jabłka, Z uśmiechem ci do twarzy, „Razem na Święta”, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu czy „Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowych Skarpetek”. Zaangażowani także w zbiórki pieniędzy dla potrzebujących, plastikowych nakrętek, karmy dla zwierząt i organizują kiermasze i pikniki.
  • Wyróżnienie: „Akademia Dobra” – wolontariat przy Szkole Podstawowej w Baboszewie, powstała w 2015 r. i  w jej szeregach od tamtej pory jest około 100 osób. Wolontariusze zaangażowani są w wiele ciekawych przedsięwzięć, niektóre z nich można już uznać za cykliczne jak „Baboszewska Niedziela”, „Mini Szlachetna Paczka” czy „Bale Charytatywne”.  Organizują także pikniki, przedstawienia teatralne, imprezy świąteczne, wydarzenia sportowe – podczas których prowadzone są kiermasze i zbiórki pieniędzy na rzecz potrzebujących.
  • Wyróżnienie: Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Warce – od prawie 20 lat współpracuje z Placówką Socjalizacyjną PANDA (wcześniej: Domem Małego Dziecka w Kozienicach), organizując zbiórki maskotek, imprezy karnawałowe, zajęcia nauki tańca, wspólne wyjazdy i spływy kajakowe. Wolontariusze organizują Mikołajkowe Koncerty Charytatywne oraz zbierają pieniądze na „Pomoc Ukrainie” czy dla Polaków na Litwie i Białorusi w ramach akcji „Paczka na Kresy”. Pomagają przy organizowaniu Dnia Dziecka czy Seniora i nie zapominają także o zwierzętach – zbierają karmę, malują budy w schronisku.

Kategoria wolontariat seniorów

  • Laureat: Ewa Szczepańska – pomaga jako wolontariusz w Hospicjum Stacjonarnym im. św. Patryka w Otwocku, od pierwszego dnia jego utworzenia w 2000 r. Szyła firany i szykowała sale na przyjęcie pierwszych pacjentów, przez wiele lat gotowała za swoje pieniądze u siebie w domu czy na małej kuchence elektrycznej na oddziale posiłki „takie jak u mamy”, czuwała przy łóżku chorego. W Hospicjum znała i zna każdego pacjenta po imieniu, przez te 20 lat zachęciła do wolontariatu blisko 150 osób. Pani Ewa pomimo 76 lat nadal pracuje zawodowo, jest także współzałożycielką Fundacji Hospicyjną im. Św. Patryka, której głównym celem jest wspieranie chorych objętych opieką paliatywną. Jak to wszystko pogodzić w ciągu 24 godzin? Zdaniem Pani Ewy – „Wystarczy wstać o 2.45 rano!”. 
  • Wyróżnienie: Stanisława Róg – emerytka, osoba szanowana w gminie Warka, jak i w swojej rodzinnej miejscowości Nowa Wieś, w której przez wiele lat była dyrektorem szkoły podstawowej. Inicjatorka i liderka Klubu Seniora „Czerwone Jabłuszko” w Nowej Wsi. Autorka m.in. projektu „Samotność nie musi boleć każdego dnia” – skierowanego do osób samotnych po 80 r. życia. Jej pomysłem był też projekt „Koperta Życia” – osoby chore umieszczają w kopercie najważniejsze dane dotyczące zdrowia.

Kategoria wolontariat w celu przeciwdziałania Covid-19

  • Laureat: Pogotowie Harcerek i Harcerzy Okręgu Mazowieckiego ZHR – w marcu 2020 r. około 230 wolontariuszek i wolontariuszy postanowiło nieść pomoc mieszkankom i mieszkańcom m.st. Warszawy. By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i złagodzić skutki epidemii, organizowali pomoc seniorom i ubogim (dostarczono około 800 obiadów i 600 zrobionych zakupów), szyli maseczki dla służb medycznych, pomagali lekarzom w opiece nad dziećmi w momencie zamknięcia placówek czy wspierali urzędów dzielnicy w dostarczaniu paczek świątecznych dla potrzebujących mieszkańców. „Pogotowie Harcerek i Harcerzy to inicjatywa, która pokazała, że we wspólnocie jest niebywała siła!”.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony