Aktualności - zdrowie i polityka społeczna
Najlepsi w promowaniu zdrowia
Wręczono nagrody w 2 edycji Olimpiady Wiedzy Szkół Promocji Zdrowia. Tym razem uczestnicy zmierzyli się ze znajomością idei transplantologii.
Olimpiada odbyła się pod hasłem: „Podaruj życie – zostań dawcą”. Zorganizował ją Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Konkurs realizowany był w dwóch kategoriach: olimpiada wiedzy z zakresu transplantologii oraz opracowanie scenariusza spotu filmowego promującego idee transplantacji. Nagrody i wyróżnienia wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, która podkreśliła jak ważną metodą leczenia jest transplantacja.
– Transplantacja to ważny problem społeczny, który jest wyzwaniem dla edukacji zdrowotnej. Każdy człowiek powinien być obeznany z taką wiedzą, bo pomaga ona odpowiedzieć na wiele ważnych pytań i rozwiązać problemy związane z moralnymi wyborami. Uważam, że etyka zawodu pedagoga zobowiązuje, by właśnie takimi sprawami się zajmować. Gratuluję zwycięzcom olimpiady. Swoimi wynikami, a przede wszystkim uczestnictwem w tych zmaganiach ci młodzi Mazowszanie udowadniają, że nieobca jest im chęć pogłębiania wiedzy z zakresu edukacji zdrowotnej – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.
Obecni też byli: zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM Marzena Cendrowska, koordynator zespołu ds. wdrożenia programu pn. „Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim” prof. Maciej Kosieradzki, szpitalny koordynator transplantacyjny Henryka Winiarczyk oraz regionalny koordynator szpitalny Edyta Karpeta.
– Samorząd Województwa Mazowieckiego już od dawna inicjuje wiele akcji, które mają zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii związanych z ochroną zdrowia. Jedną z nich jest kampania „Daj Zycie”. Jej celem jest edukacja i podkreślenie, jak ważna jest współcześnie rola transplantacji, co w konsekwencji ma skutkować zwiększeniem liczby przeszczepów – przypomniała zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM Marzena Cendrowska.
Prof. Maciej Kosieradzki, koordynator zespołu ds. wdrożenia programu pn. „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim” zauważa, że:
– Ogólne liczby przeszczepionych narządów na przestrzeni ostatnich lat nie wzrastają. Mimo licznych sukcesów oraz faktu, że jesteśmy w stanie w coraz trudniejszych i coraz bardziej złożonych przypadkach bezpiecznie dokonać przeszczepu ich liczba pozostaje praktycznie stała. Tymczasem potrzeby rosną. Listy oczekujących na narządy z roku na rok wydłużają się. Gdy pytamy, dlaczego w Polsce tak mało pobiera się narządów, najczęściej słyszymy, że ludzie się nie zgadzają na donację. Jednak liczba sprzeciwów w centralnym rejestrze sprzeciwów nie rośnie. Także podczas rozmów z rodzinami pacjentów, u których rozpoznana została śmierć mózgu, na pobranie narządów nie zgadza się tylko 10 proc. I ten odsetek jest w Polsce stały od kiedy pamiętam – podkreśla profesor. – Niestety często problem tkwi w tym, że ani podczas studiów, ani po podjęciu pracy nie nabywamy umiejętności miękkich w komunikacji z rodziną pacjenta czy z ciężko chorym. Przeszczepianie narządów to niezwykle skomplikowana procedura, wymagająca spełnienia szeregu założeń i wykluczeń. Należą do nich przede wszystkim: stwierdzenie śmierci mózgu dawcy, brak patologii wykluczającej dany narząd do przeszczepu oraz wykluczenie istnienia krążenia przed pobraniem narządu. Istotny jest także czas pobrania. Rozpoznanie śmierci potencjalnego dawcy musi być na tyle wczesne, aby zapobiec obumarciu narządu przeznaczonego do pobrania. Tylko wtedy narząd może zostać przeszczepiony i jest w stanie podjąć funkcje w organizmie biorcy.
Laureaci w kategorii Wiedza z zakresu transplantologii
- I miejsce – Maria Budziak, uczennica ze Szkoły Promocji Zdrowia z Ostrołęki,
- II miejsce – Julia Rawojt, uczennica ze Szkoły Promocji Zdrowia z Warszawy,
- III miejsce – Natalia Wasilczuk, uczennica ze Szkoły Promocji Zdrowia z Siedlec,
- IV miejsce – Weronika Borkowska, uczennica ze Szkoły Promocji Zdrowia z Ciechanowa,
- V miejsce – Natalia Sadowska, uczennica ze Szkoły Promocji Zdrowia z Płocka,
- VI miejsce – Joanna Bednarska, uczennica ze Szkoły Promocji Zdrowia z Radomia.
Laureaci w kategorii Opracowanie scenariusza spotu filmowego promującego idee transplantacji
- I miejsce – zespół uczniów ze Szkoły Promocji Zdrowia z Warszawy,
- II miejsce – zespół uczniów ze Szkoły Promocji Zdrowia z Płocka,
- III miejsce – zespół uczniów ze Szkoły Promocji Zdrowia z Radomia,
- IV miejsce – zespół uczniów ze Szkoły Promocji Zdrowia z Ciechanowa,
- V miejsce – zespół uczniów ze Szkoły Promocji Zdrowia z Siedlec,
- VI miejsce – zespół uczniów ze Szkoły Promocji Zdrowia z Ostrołęki.
O promocji idei dawstwa i transplantacji
Temat przewodni tegorocznej Olimpiady jest związany z kampanią edukacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego pn. „Daj życie” – kampania edukacyjna w zakresie promocji idei dawstwa i transplantacji – program zwiększenia liczby pobrań wielonarządowych w województwie mazowieckim na lata 2022–2023.
W ramach kampanii planowane jest m.in. przeprowadzenie serii szkoleń dla personelu medycznego zatrudnionego w podmiotach leczniczych, z potencjałem donacyjnym ocenionym na podstawie profilu działalności szpitala, liczby łóżek OIT, lokalizacji oraz obecności oddziału neurologii lub neurochirurgii, niezależnie od ich dotychczasowej aktywności w obszarze dawstwa narządów.
Planowane jest też szkolenie w formie konferencji benchmarkingowej dla szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych współpracujących z zespołem transplantacyjnym Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLAN w zakresie pobierania narządów i tkanek od dawców zmarłych w podmiotach leczniczych.
Więcej informacji na temat kampanii