Aktualności - zdrowie i polityka społeczna
Mazowsze wspiera seniorów
Co czwarty mieszkaniec Mazowsza jest w wieku 60+. Samorząd województwa od lat wspiera inicjatywy na rzecz tej grupy społecznej.
O potrzebach i oczekiwaniach seniorów rozmawiano podczas konferencji z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu Mazowsza oraz środowiska osób starszych. Organizatorem konferencji była Warszawsko-Mazowiecka Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Samorząd najbliżej seniora
O systemowych rozwiązaniach na rzecz seniorów mówiła minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. – Wyzwanie, jakim jest starzejące się społeczeństwo jest naprawdę ogromne. Osób po 60. roku życia przybywa. Dziś jest to około 25%, ale za 20 czy 30 lat będzie to już 40% – zaznaczyła. – W budowaniu polityki senioralnej kluczowym elementem jest współpraca z samorządami, które najlepiej znają potrzeby lokalnego środowiska.
Pomoc dla osób starszych w regionie
Samorząd Województwa Mazowieckiego, tworząc autorskie programy wsparcia, dba również o seniorów. Dostrzegając potrzeby tej grupy społecznej w 2022 r. uruchomiony został program „Mazowsze dla seniorów”. Dzięki niemu starsi mieszkańcy naszego regionu mogą uzyskać dofinansowanie na realizację zaproponowanych przez nich zadań, np. organizację wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych czy sportowych lub zakup potrzebnego sprzętu. Przykładowe zadania już zrealizowane dzięki wsparciu samorządu Mazowsza to m.in. warsztaty międzypokoleniowe, kino senioralne, warsztaty z cyberbezpieczeństwa, zajęcia informatyczne i ruchowe, wyjazdy integracyjne, koncerty, zawody sportowe oraz Dni Seniora. Środki uruchomione na realizację programu w latach 2022–2024 to kwota blisko 5,5 mln zł.
Dotacje samorządu Mazowsza na przedsięwzięcia poprawiające jakość życia osób starszych trafiają do seniorów także za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Jedną z inicjatyw jest Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego – wydarzenie o charakterze cyklicznym, organizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej od 2016 r. Ma ono na celu aktywizację i integrację środowisk senioralnych, jak również daje mazowieckim seniorom możliwość poszerzania wiedzy z różnych dziedzin, wymiany doświadczeń i dyskusji na tematy ważne z punktu widzenia osób starszych. Seniorzy spotykają się również na Przeglądzie Artystycznym Twórczości Osób Starszych. Ponadto w ramach otwartych konkursów ofert tylko w tym roku udzielono 100 dotacji dla organizacji pozarządowych na łączną kwotę blisko 9,5 mln zł na zadania m.in. w obszarze zwiększania samodzielności i przeciwdziałania zagrożeniu marginalizacją społeczną oraz stymulowania aktywności społecznej i edukacyjnej seniorów w województwie mazowieckim.
Jak zauważa radna województwa i przewodnicząca sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Anna Uzdowska-Gacek, seniorzy to coraz liczniejsza grupa społeczna. – Polityka prosenioralna to jest bardzo ważna część polityki społecznej i Sejmik Województwa Mazowieckiego przykłada bardzo dużą wagę do tego, by wspierać mazowieckich seniorów oraz wszelkie inicjatywy na ich rzecz w ramach posiadanych środków. Fundusze przeznaczane są m.in. na aktywizację osób starszych, zapobieganie ich wykluczeniu i utracie samodzielności oraz polepszenia jakości życia mieszkańców regionu w wieku senioralnym.
W grudniu ub. r. powołano Pełnomocnika Marszałka Województwa Mazowieckiego do spraw Polityki Senioralnej. Funkcję tę powierzono dyrektorowi Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w UMWM w Warszawie Agnieszce Gonczaryk. Do zadań pełnomocnika należy m.in. rozpoznawanie potrzeb osób starszych oraz inicjowanie działań służących ich zaspokajaniu.
Na Mazowszu działa także Rada Seniorów Województwa Mazowieckiego. To grono, które doradza, jak w decyzjach samorządu województwa uwzględniać potrzeby osób starszych.
– Samorząd Mazowsza wykonał do tej pory dużo pracy wspierając organizacje senioralne na Mazowszu – zauważa poseł na sejm RP Piotr Kandyba. – Jako radny województwa byłem jednym z inicjatorów wsparcia dla rad senioralnych w regionie. Pełnią one ważną rolę, zwracając uwagę na potrzeby i oczekiwania osób starszych, integrują ich środowisko i pomagają kształtować dyskusję tak, by głos seniorów został usłyszany – podkreślił.
Obywatelski Parlament Seniorów (OPS)
To ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, reprezentujące interesy prawie dziesięciu milionów seniorów w Polsce. Organizacja działa od 2015 r. Przewodniczącą prezydium Warszawsko-Mazowieckiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, która ma najliczniejszą reprezentację w OPS, jest Elżbieta Wiśniewska. Konferencje delegatur odbywają się raz w roku.
– Delegatury powstały, by ułatwić nie tylko kontakt delegatom w regionie, ale też nawiązywanie współpracy z samorządem, by zoptymalizować działania w na rzecz naszej grupy społecznej – podkreśliła Elżbieta Wiśniewska. – Statystyki mówią same za siebie, w miarę upływu lat będzie zwiększał się udział osób starszych w populacji. Seniorzy Mazowsza są aktywni i mają wiele potrzeb, o których chcemy otwarcie rozmawiać.