Aktualności - zdrowie i polityka społeczna
Mazowsze pomaga młodzieży z Dolnego Śląska
36-osobowa grupa młodzieży z Lądka-Zdroju w województwie dolnośląskim uczy się i odpoczywa w Ośrodku Edukacyjnym Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach na Mazowszu.
Uczniowie, przebywający na ośmiodniowym pobycie w „Julinie” pochodzą z terenów dotkniętych wrześniową powodzią, która spowodowała ogromne zniszczenia. Zalane są nie tylko domy, ale i szkoły. Z solidarną pomocą powodzianom na wielu płaszczyznach, w tym także w zakresie edukacji, pospieszył Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na zaproszenie marszałka Adama Struzika i dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwestra Chołasta, młodzież z ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Lądku-Zdroju (obecnie remontowanej) odpoczywa i uczy się na Mazowszu. Uczniowie, oprócz nauki, mają możliwość skorzystania z wycieczek tematycznych po Mazowszu. Wezmą też udział m.in. w warsztatach przyrodniczo-plastycznych z elementami lasoterapii i zajęciach przyrodniczych pt. „Poznaj mieszkańców lasu i ich opiekunów”.
W siedzibie parku z młodzieżą i ich opiekunami spotkał się marszałek Adam Struzik. – W mediach skutki powodzi już mało kogo zajmują. Są już inne tematy. Tymczasem mieszkańcy ciągle czekają na powrót do normalności. Dzieci również. Na nasze zaproszenie młodzież z ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Lądku-Zdroju odpoczywa i uczy się u nas, na Mazowszu, w Julinie. Ich szkoła jest w remoncie. Dziękuję dyrektorom Sylwestrowi Chołastowi i Marii Łopuskiej za organizację i opiekę nad młodymi przyjaciółmi z Dolnego Śląska.
Dziedzictwo Paderewskich
Zespół willowy „Julin” w Kaliskach (pow. węgrowski) został zmodernizowany i zaadaptowany na potrzeby nowej siedziby Zespołu ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w 2021 r. Prace miały na celu m.in. poprawę bazy dydaktycznej kompleksu i dostosowanie go do przyjmowania młodzieży w ramach „zielonej szkoły”. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ponad 1 mln zł. Inwestycja pozwoliła na rozwinięcie działalności Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz zainteresowanie młodych Mazowszan ochroną przyrody.
Budynek główny, zwany zwyczajowo Pałacem Paderewskich, został wybudowany w 1904 r. Wraz z kompleksem leśnym o powierzchni ponad 14 hektarów widnieje w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego i określony jest jako obszar ochrony konserwatorskiej zespołu willowego „Julin”. W 1919 r. został zakupiony przez Ignacego i Helenę Paderewskich – znanych ze swojej szerokiej działalności charytatywnej i społecznej. Zgodnie z wolą fundatorki w okresie międzywojennym w budynku działały: Dom dla Dziewcząt i Szkoła Wyższa Hodowli Drobiu w Julinie. W latach 1944–1945 uruchomiono tu Zakłady Dziecięce dla sierot, a następnie Państwowy Dom Dziecka funkcjonujący ostatecznie pod nazwą Dom Dziecka „Julin” w Kaliskach. Obecnie mieści się tu siedziba Zespołu ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadbużański Park Krajobrazowy
Jest to jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię ponad 74 tys. hektarów. Swoim terenem obejmuje Dolinę Dolnego Bugu na długości ponad 120 km i Dolinę Dolnej Narwi na długości ponad 40 kilometrów. Odległość pomiędzy skrajnymi punktami parku w linii prostej wynosi ponad 100 kilometrów. Na terenie parku występują różne formy ochrony przyrody. Znajduje się tu m.in. 13 rezerwatów, 51 użytków ekologicznych i ponad 200 pomników przyrody.