Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

KOMR w Dąbku ma już 30 lat

Wyróżnieni dyplomami uznania pracownicy ośrodka wraz z przedstawicielami samorządu Mazowsza Autor: fot. arch. KOMR w Dąbku

Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny (KOMR) dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku działa już od 30 lat.

KOMR powstał w 1994 r., a od 2004 r. jest prowadzony jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. To jedyna tego typu placówka w kraju. Ośrodek dysponuje 82 miejscami w pokojach jedno- i dwuosobowych. Turnusy rehabilitacyjne trwają od 3 do 6 tygodni. Rocznie KOMR przyjmuje około tysiąca osób.

– Ta niezwykle ceniona, zasłużona i ważna dla pacjentów z SM z całej Polski placówka to chluba naszego regionu, która cieszy się znakomitą renomą – podkreśliła członkini zarządu województwa Anna Brzezińska.

Nowoczesne wyposażenie, innowacyjne metody terapii zajęciowej oraz rehabilitacji ruchowej, a także bogaty program zajęć rekreacyjnych, okoliczna przyroda, a nade wszystko wykwalifikowany, życzliwy i zaangażowany personel – to wielkie atuty placówki.

Podziękowaniem za trud włożony w rozwój działalności ośrodka oraz pracę na rzecz chorych było uhonorowanie dyplomami uznania m.in. dyrektora ośrodka Włodzimierza Wojnarowskiego oraz dziewiętnastu pracowników placówki. Wręczyli je wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Wojnarowski i członkini zarządu województwa Anna Brzezińska.

– Ośrodek w Dąbku nie działałby tak dobrze, gdyby nie ludzie, którzy tu pracują. Dziś, przekazując dyplomy uznania, pragnę gorąco podziękować dyrekcji i personelowi za codzienne, pełne poświęcenia i empatii niesienie pomocy chorym, za okazywane im serce i zainteresowanie. Wierzę, że wspólnymi siłami uda się nam zrobić jeszcze wiele dobrego, by coraz skuteczniej wspierać pacjentów z SM – mówiła członkini zarządu województwa Anna Brzezińska.

Wsparcie samorządu Mazowsza dla KOMR w Dąbku

Rozwój ośrodka to też szereg inwestycji realizowanych ze środków samorządu Mazowsza. Tylko w latach 2020–2022 na remont placówki i zakup niezbędnego wyposażenia władze regionu przeznaczyły ponad 5 mln zł. Dzięki tej pomocy w ośrodku wymieniono windy osobowe i towarowe, zakupiono nowe źródło ciepła zasilane paliwem gazowym, przeprowadzono modernizację dachu i kominów. Zakupiono niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i wspomagający, m.in. podnośnik sufitowy, stół pionizacyjny, elektryczny wózek inwalidzki, urządzenia do stymulacji elektrycznej, przenośny egzoszkielet do nauki chodu, aparat do terapii uciskowej czy sprzęt do ćwiczeń koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także nowy system telekomunikacyjny. Zadbano też o zakup nowych pojazdów – samochodu ciężarowego typu chłodnia, osobowego minivana i wyposażonego w windę busa do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Ośrodek na medal

W 2014 r. za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego ośrodek został uhonorowany przez marszałka Adama Struzika Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, a w 2019 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyznał placówce Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” za wieloletnią działalność oraz wkład włożony w niesienie pomocy chorym na SM.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony