Aktualności - transport i drogi
Władze Mazowsza stanęły po stronie Modlina i pasażerów!
Sukces i dobra wiadomość dla pasażerów podwarszawskiego lotniska. Dzień po apelu władz województwa o doprowadzenie przez stronę rządową do zakończenia sporu pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) a kontrolerami ruchu lotniczego udało się dojść do porozumienia.
– Od 1maja wszystkie loty z/do Lotnisko Warszawa/Modlin odbywać się będą bez zakłóceń, zgodnie z rozkładem – czytamy na profilu Facebookowym Lotniska Warszawa/Modlin.
To dobra wiadomość dla Mazowsza, którzy najchętniej do podróżowania wybierają port lotniczy w Modlinie.
20 milionów w niespełna 10 lat!
Liczba odprawianych w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin pasażerów stale rośnie. Pierwszy milion lotnisko osiągnęło już w drugim roku działalności. Od 2015 r. liczba odprawianych pasażerów rosła średnio o pięć milionów co dwa lata, by na początku 2019 r. osiągnąć 15 mln. Natomiast w ubiegłym roku na podwarszawskim lotnisku obsłużono blisko 1,5 mln pasażerów i wykonano 14,5 tys. startów i lądowań.
Port w Modlinie jest też jednym z najszybciej wracających do gry po pandemii. W maju br. planowanych było ponad 60 operacji lotniczych w ciągu doby. Pomysł strony rządowej, który niósł za sobą niebezpieczeństwo likwidacji ponad 90 proc. połączeń realizowanych z portu w Modlinie, byłby ogromną stratą zarówno dla pasażerów, jak i kondycji portu.
Władze województwa – jednocześnie jeden z właścicieli lotniska w Modlinie – były oburzone decyzją strony rządowej, która niosła za sobą niebezpieczeństwo likwidacji ponad 90 proc. połączeń realizowanych z portu w Modlinie. Z 62 zaplanowanych operacji miały pozostać tylko 4 dziennie.
– Zamiast niszczyć Modlin, strona rządowa powinna przeanalizować przyczyny strajku. Tymczasem jedną decyzją rząd zamierzał pozbawić Polaków możliwości podróżowania – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk (sejmikowy klub KO).
To jednak nie koniec sporu
Porozumienie jest tymczasowe. Kontrolerzy podkreślają, że poszli na ustępstwa, by Polacy mogli korzystać z podróży, a firmy lotnicze, które ucierpiały w pandemii miały możliwość rozwijać swój biznes w sezonie letnim.
Ciąg dalszy negocjacji w lipcu… oby nie kosztem Modlina.