Protokoły z sesji

Protokół z sesji sejmiku młodzieżowego, 2024-02-14

  Protokół nr 9/2024
z IX sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która odbyła się
w dniu 16 lutego 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 26 w godzinach 9:00-15:00

Oficjalnie IX sesję Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego otworzyła Przewodnicząca Marcelina Maciąg.

Na początku IX Sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego miało miejsce złożenie wniosku o zmianę porządku obrad przez Marcelinę Maciąg.

Nad wnioskiem zmiany porządku obrad głosowało 26 radnych, w tym:

  • ZA 26 radnych,
  • PRZECIW 0 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 0 radnych.

Wniosek został przyjęty.

Zmiana porządku obrad zawierała w sobie:

  1. Wniosek o transmisje sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego;
  2. Uchwała w sprawie wygaśnięcia mandatu Marii Gawędy radnej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego;
  3. Uchwała w sprawie wygaśnięcia mandatu Alicji Kacprowicz radnej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Przewodnicząca Marcelina Maciąg poddała pod głosowanie wniosek o transmisje sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Głosowało:

  • ZA 5 radnych,
  • PRZECIW 17 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 4 radnych.

 

Następnie Przewodnicząca Marcelina Maciąg przedstawiła wniosek zrzeczenia się mandatu radnej Marii Gawędy, która pisemnie zrzekła się mandatu radnej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Po zaprezentowaniu wniosku o zrzeczenie się mandatu, radni przystąpili do głosowania nad uchwałą w sprawie wygaśnięcia mandatu Marii Gawędy radnej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Głosowało 26 radnych, w tym:

  • ZA 26 radnych,
  • PRZECIW 0 radnych
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 0 radnych.

Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego przyjęli jednomyślne uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu Marii Gawędy radnej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Następnie radni przystąpili do głosowania nad uchwałą w sprawie wygaśnięcia mandatu Alicji Kacprowicz radnej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Przystąpiono do przegłosowania uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnej Alicji Kacprowicz.

Głosowało 26 radnych, w tym:

  • ZA 26 radnych,
  • PRZECIW 0 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 0 radnych.

Kolejnym punktem było przedstawienie wniosku dotyczącego pozbawienia mandatu Józefa Pietrali mandatu radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wniosek przeczytał Wiceprzewodniczący Maciej Kotala, który wymienił listę następujących wnioskodawców:

  1. Adam Włodarczyk,
  2. Andżelika Cibor,
  3. Anna Szyller, Bartłomiej Osiecki,
  4. Bartłomiej Potrzebowski,
  5. Dawid Boruc,
  6. Jan Bęczkowski,
  7. Jan Kozłowski,
  8. Julia Górska,
  9. Kamila Wnuk,
  10. Karol Lewandowski,
  11. Maciej Kotala,
  12. Marcelina Maciąg,
  13. Michał Sobiech,
  14. Miłosz Krysztofiak,
  15. Natalia Niziołek,
  16. Oliwia Nawrot,
  17. Weronika Wareluk,
  18. Wiktor Michalski,
  19. Zofia Kocewiak.

 

Wiceprzewodniczący Maciej Kotala przeczytawszy listę wnioskodawców, odczytał uzasadnienie wniosku:

„Radny Józef Pietrala dopuścił się następujących naruszeń oraz złamań następujących zapisów Statutu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, które uzasadniają poddanie pod dyskusję i głosowanie przedmiotowego wniosku:

  • naruszenie § 17 ust. 1 pkt 6 Statutu – radny Józef Pietrala, jako jeden z reprezentantów Młodzieżowego Sejmiku na V posiedzeniu Zespołu ds. ewaluacji procesu wzmacniani młodzieżowych rad i sejmików przy jednostkach samorządu terytorialnego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem III kadencji bardzo poważnie naruszył wizerunek Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego twierdząc podczas swojej wypowiedzi jakoby:
    • „konkurs na organizację pozarządową (tj. zadanie konkursowe pn. „Wspieranie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych
      – funkcjonowanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego na lata 2023-2024”) pozostawił wiele pytań i wątpliwości, a z samą fundacją (Fundacja ART) jest od kilku miesięcy słaby kontakt”;
    • „Merch Młodzieżowego Sejmiku jest zbyteczny, a korzystać mogą z niego radni i ewentualnie goście Młodzieżowego Sejmiku, a poza tym są to źle rozdysponowane środki”;
    • „Protokoły z sesji Młodzieżowego Sejmiku są stronnicze i nieobiektywne oraz nie są jawne, a dostęp do nich można uzyskać dopiero po zgłoszeniu się po nie”.

Radny Józef Pietrala wspomniał również o „pierniczkach kosztujących 17 zł za sztukę”, krewetkach na sesjach Młodzieżowego Sejmiku oraz kawiorze na sesji inauguracyjnej sugerując rozrzutność Urzędu Marszałkowskiego. Wypowiedź radnego Józefa Pietrali, która w większości odbiegała od tematu spotkania, spowodowała to, że reprezentacja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego jako jedyna została upomniana przez prowadzących spotkanie (Hubert Taładaj - Członek Prezydium Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Marcin Adamcewicz - Marszałek Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji) słowami, że „to nie jest miejsce wyciąganie swoich wewnętrznych sporów”. Spowodowana przez Józefa Pietralę reakcja bardzo ośmieszyła Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego przed innymi reprezentantami Młodzieżowych Sejmików. Na koniec przytoczonego spotkania, Józef Pietrala pożegnał się słowami „Cześć, smacznych krewetek!”.

  • Wielokrotnie naruszenie § 17 ust. 1 pkt 6 Statutu – radny Józef Pietrala notorycznie naruszał ten zapis Statutu, w związku z postami w mediach społecznościowych dezinformujących opinię publiczną o jego działaniach oraz bierne podchodzenie do kwestii dbania o dobre imię Młodzieżowego Sejmiku, a wręcz aprobatę treści szkodzących wizerunkowi Młodzieżowego Sejmiku.
  • Naruszenie § 17 ust. 1 pkt 8 Statutu – radny Józef Pietrala, podczas kampanii parlamentarnej łączył znak identyfikacyjny Młodzieżowego Sejmiku umieszczony na bluzie (tj. tzw. „żarówka” z napisem „Wkręć się w działanie”), z torbą, którą nosił, na której był nadruk promocyjny Posłanki na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Klaudii Jachiry.
  • Naruszenie § 17 ust. 1 pkt 8 Statutu – radny Józef Pietrala, podczas manifestacji, w której brał udział, trzymał transparent, na którym została umieszczona naklejka inicjatywy Młodzieżowego Sejmiku - projektu, który był prowadzony przez Komisję Inkluzywności – „(nie)WYKLUCZENI”.

Na podstawie powyższego, uważamy działania radnego Józefa Pietrali za czysty populizm i chęć wypromowania własnej osoby, jako jednej z osób, która stoi na straży prawa w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, pomimo braku uzasadnionych przesłanek na jakiekolwiek działania wskazujące na łamanie prawa czy nieprzestrzeganie zasad, które obowiązują wszystkich radnych Młodzieżowego Sejmiku. Sądzimy zatem, że zasadne jest poddanie Wniosku o pozbawienie Józefa Pietrali mandatu radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego pod głosowanie.”

 Do V posiedzenia Zespołu ds. ewaluacji procesu wzmacniania młodzieżowych rad i sejmików przy jednostkach samorządu terytorialnego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem III kadencji odniósł się radny Michał Sobiech obrazując sytuację wyboru mówców na posiedzenia ww. Zespołu.

Następnie na ten sam temat wypowiedział się Wiceprzewodniczący Jan Kozłowski - Członek Rady Dialogu i uczestnik spotkania.  Na wniosek odpowiedział radny Józef Pietrala odwołując się do zarzutu partyjności Młodzieżowego Sejmiku, który jak sam mówił nie miał na celu. Józef Pietrala argumentując swoją apartyjność, nawiązał do sytuacji, podczas finału akcji „(nie)WYKLUCZENI”, w której pojawił się ówczesny poseł elekt Pan Piotr Kandyba. Wypowiedział się radny Michał Sobiech podkreślając, że zarzuty dotyczące obecności Pana Piotra Kandyby na wydarzeniu (nie)WYKLUCZENI były nieuzasadnione, w związku z tym, że Urząd Marszałkowski wyraził swoją zgodę na jego uczestnictwo. Radna Martyna Wiśniewska zapytała o istnienie strony internetowej “Sejmik Naprawdę”. Do tego odniósł się radny Józef Pietrala, który podkreślił, że istnieje strona w mediach społecznościowych, które mają na celu przekazywać informacje o prawdziwym funkcjonowaniu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Marcelina Maciąg tłumacząc, że zgodnie ze Statutem Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego jest apartyjny i nie uczestniczy w kampanii wyborczej oraz agitacjach politycznych.  W rozmowie odniesiono się do postu pana Arkadiusza Gębicza, który wstawił post na swoje media społecznościowe, na podstawie którego można sądzić, że nie zna wszystkich informacji dotyczących nagrywania sesji. Józef Pietrala przeczytał post i podkreślił, że nie odpowiada za prywatne posty pana Arkadiusza Gębicza ze stowarzyszenia “Za Pruszków!”. Głos zabrała Martyna Wiśniewska mówiąc, że zarzuty połączenia bluzy sejmiku, logotypu inicjatywy (nie)WYKLUCZONYCH z daną partią są nadużyte i irracjonalne. Nawiązała do sytuacji z początku II kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w której dwójka radnych występowała w panelu wydarzenia, które było organizowanie przez partię X (radna nie pamiętała jaka to była partia polityczna) będąc zaprzysiężonymi w Młodzieżowym Sejmiku. Wiceprzewodniczący Jan Kozłowski odniósł się do braku formalnych wniosków dotyczących cateringu czy merchu, który nie podobał się radnemu Pietrali. Radni poprosili Wiceprzewodniczącego, aby odnosił się tylko do zarzutów podanych we wniosku, nad którą głosujemy. Ad vocem do słów Józefa przedstawiła radna Oliwia Nawrot przewodnicząca komisji Edukacji szeroko omawiając brak współpracy między Komisją Edukacji, której przewodniczącym był radny Józef Pietrala (został odwołany z tego stanowiska 10 października 2023 r.)  i Inkluzywności. Radny Krzysztof Ryński zgłosił ad vocem do sytuacji obecności swojej i Wiceprzewodniczącego Macieja Kotali w Młodej Lewicy. Swoje podsumowanie i ostatnią wypowiedź zaprezentował radny Józef Pietrala odnosząc się do byłej współpracy Komisji Edukacji z Komisją Inkluzywności i dobrania sejmikowej bluzy pod działania partyjne podkreślając, że z jego punktu widzenia współpraca przebiegła pomyślnie, a nieświadome dobranie logotypu nie miało na celu upolitycznić naszej organizacji.

Przystąpiono do głosowania nad Wnioskiem o pozbawienie Józefa Pietrali mandatu radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Głosowało 26 radnych, w tym:

  • ZA 19 radnych,
  • PRZECIW 4 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 3 radnych.

Podczas sesji, Pani Joannę Fabisiak zaproszona jako gość, w swojej przemowie uświadomiła nam jak ciężko jest pełnić tak ważną role w samorządach. Przedstawiła swoje zdanie na sprawę radnego Józefa Pietrali. Przekazała jedną najważniejszą zasadę, która powinna przyświecać każdemu z nas, aby na cichych spotkaniach rozmawiać ze sobą, a na zewnątrz stać za sobą murem.

Następnie powitano Panią Katarzynę Górska-Maneczko, która, w związku ze zmianą stanowiska, otrzymała prezent w ramach podziękowań za dotychczasową współpracę z Młodzieżowym Sejmikiem.

Po tym punkcie rozpoczęła się pięciominutowa przerwa.

Po przerwie Wiceprzewodniczący Jan Kozłowski zaprezentował sprawozdanie z działalności Prezydium i przebiegu delegacji radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W związku z zawieszeniem czasowym, wiceprzewodniczący Jan Kozłowski po krótce przedstawiając każdą delegację i jej członka, krótko omawiając każdą z nich. Kolejno zaprezentowała się każda komisja, w związku z ich sprawozdaniami. Jako pierwsza opowiedziała się Komisja Edukacji. Projekt „Edu.Mazowsze”, prowadzony przez radnych Oliwię Nawrot i Michała Sobiecha. Następnie Komisja Aktywizacji i Praw Młodzieży reprezentowana przez wiceprzewodniczącą Komisji Andżelikę Cibor, która zabrała głos odnośnie do projektu: Mazowsze Wzorem Demokracji i 10 Znormalizowanych Praw Młodzieżowych Rad Mazowsza. Komisję Promocji, Kontaktów i Spraw Zewnętrznych przez nieobecność prezydium komisji sprawozdanie przedstawiła Rzeczniczka Oliwia Nawrot, sponsorka projektu przedstawiając współprace między Rzeczniczką, a Komisją. Komisja Kultury prowadzona przez Krzysztofa Ryńskiego i Bartłomieja Osieckiego dopiero rozkręcająca się przez zmianę prezydium rozpoczyna pracę nad projektem. Kolejna Komisja Ochrony Środowiska Rolnictwa i Wsi na czele z radnym Miłoszem Krysztofiakiem i Bartłomiejem Potrzebowskim przedstawili plan „Dni Sprzątania Mazowsza” i Listę dobrych praktyk. Następna Komisja Zdrowia z projektem Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, reprezentowana przez Kamilę Wnuk i Dawida Boruca. Ernest jako Przewodniczący przedstawił Komisję ds. Rozwoju i Przedsiębiorczości z projektem II Konferencji Młodzieżowych Rad z Mazowsza. Przedostatnia Komisja Sportu Turystyki i Transportu Publicznego w reprezentacji Maja Rygało oraz Bartłomiej Potrzebowski z projektem Mazowiecki Turniej Koszykówki. Ostatnia Komisja Inkluzywności z reprezentacją radnego Michała Sobiecha, który jako Przewodniczący opowiedział o kontynuacji projektu (nie)WYKLUCZENI. Każda z wyżej wymienionych komisji przedstawiła swoje dotychczasowe osiągnięcia i plany na przyszłe działania.

Kolejne, ważne sprawozdanie dotyczące aktywności radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, które przedstawiła Przewodnicząca Marcelina Maciąg.

W związku z nieobecnością Radnej Natalii Niziołek, Przewodnicząca Marcelina Maciąg złożyła wniosek o zmianę porządku obrad zawierający następujące punkty:

  1. Wykreślenie z porządku obrad punktu pn. „Sprawozdanie z działalności radnej Natalii Niziołek w Mazowieckiej Radzie Oświatowej;
  2. Dodanie do porządku obrad uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udział Radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego na VI posiedzeniu Sejmu RP.

Głosowało 27 radnych, w tym:

  • ZA 27 radnych,
  • PRZECIW 0 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 0 radnych.

Ogłoszono 5-cio minutową przerwę techniczną.

Następnie Rzeczniczka prasowa Oliwia Nawrot przedstawiła sprawozdanie ze swojej działalności. Omówiła zasięgi Młodzieżowego Sejmiku i poprosiła o udostepnienia postów Sejmikowych na prywatnych kontach radnych. Rzeczniczka poinformowała o nadgonionych zaległościach po byłym Rzeczniku i wyłączenia funkcji automatycznego odpowiadania na wiadomości na platformie Facebook. Poruszony został temat współpracy z Komisją Promocji, Kontaktów i Spraw Zewnętrznych oraz wymagania co do zgłaszania propozycji na posty na media społecznościowe Sejmiku. Na końcu sprawozdania Oliwia omówiła ogólną strategię na promocję Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i przedstawiła plan na rekrutację uzupełniającą oraz omówiła zarys na nową stronę internetową.

O godzinie 13:00 nastąpiła trzydziestominutowa przerwa obiadowa.

Po przerwie Wiceprzewodniczący Jan Kozłowski przedstawił uchwałę w sprawie podjęcia inicjatywy dla młodzieży z województwa mazowieckiego pn. „Aktywna Młodzież Mazowsza. (uchwała wniesiona prze grupę 5 radnych), który zakłada pomoc rozwijania młodzieżowych rad w lokalnej społeczności i ułatwi kontakt z dorosłymi samorządami. Projekt zakłada zaangażowanie radnych Młodzieżowego Sejmiku. Projekt współrealizowany będzie z Komisją Aktywizacji i Praw Młodzieży.

Podczas niżej wymienionego głosowania nieobecny był Wiceprzewodniczący Maciej Kotala, który udał się na spotkanie z Panią Sarą Michalską Zastępcą Dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych. W tym samym czasie radne Martyna Wiśniewska i Oliwia Nawrot przebywały w pokoju nagrywając wywiad z radnymi.

Głosowało 24 radnych, w tym:

  • ZA 18 radnych,
  • PRZECIW 0 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 6 radnych.

Uchwała została przyjęta przez Radnych Młodzieżowego Sejmiku.

Kolejne głosowanie dotyczyło projektu uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do przeprowadzenia inicjatywy dla mazowieckiej młodzieży pn. „Mazowiecki Turniej Koszykówki”.

Głosowało 27 radnych, w tym:

  • ZA 27 radnych,
  • PRZECIW 0 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 0 radnych.

Uchwała została przyjęta przez radnych Młodzieżowego Sejmiku.

Następnie Wiceprzewodniczący Maciej Kotala oraz Wiceprzewodniczący I kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Borczyński przedstawili projekt na inicjatywę pn.„I konferencja Samorządów Uczniowskich z Mazowsza”. Dodatkowo przeprowadziliśmy głosowanie nad Uchwałą w sprawie podjęcia działań zmierzających do przeprowadzenia inicjatywy dla mazowieckiej młodzieży pn. „I konferencja Samorządów Uczniowskich z Mazowsza”.

Głosowało 27 radnych, w tym:

  • ZA 27 radnych,
  • PRZECIW 0 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 0 radnych.

Uchwała została przyjęta przez radnych Młodzieżowego Sejmiku.

W ramach tzw. wolnych wniosków odbyła się była promocja projektu „Dziewczyny na Start”, które współtworzą Przewodnicząca Marcelina Maciąg i radna Martyna Wiśniewska. Wielu radnych potwierdziło swoją obecność na wydarzeniu i pomoc przy organizacji.

W związku ze zmianą porządku obrad, ostatnim punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udział Radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego na VI posiedzeniu Sejmu RP, które odbędzie się 23 lutego.  

Głosowało 27 radnych, w tym:

  • ZA 25 radnych,
  • PRZECIW 0 radnych,
  • WSTRZYMAŁO SIĘ 0 radnych.

Uchwała została przyjęta przez radnych Młodzieżowego Sejmiku.

Po powyższym punkcie, Przewodnicząca Marcelina Maciąg oficjalnie zamknęła IX Sesję Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony