Współpraca międzynarodowa

Europejska Sieć Regionów Chemicznych (ECRN)

Europejska Sieć Regionów Chemicznych - ECRN została założona w 2004 roku jako projekt INTERREG IIIc. Jej głównym celem jest wzmocnienie współpracy między regionami zajmującymi się przemysłem chemicznym w Europie. Stowarzyszenie dąży do zwiększenia świadomości wśród władz regionalnych oraz interesariuszy odpowiedzialnych za kształtowanie polityki sektora chemicznego.

Struktura i cele ECRN 

ECRN funkcjonuje jako zarejestrowane stowarzyszenie non-profit działające zgodnie
z belgijskim prawem. W jego skład wchodzą europejskie regiony chemiczne, a współpraca pomiędzy nimi jest koordynowana przez sekretariat z siedzibą w Brukseli. Do głównych celów działalności ECRN należą: 

  • Reprezentowanie interesów członków przed instytucjami Unii Europejskiej. 
  • Wymiana wiedzy specjalistycznej. 
  • Rozpowszechnianie kontaktów i informacji wśród regionów chemicznych. 
  • Inicjowanie projektów wspierających regiony chemiczne. 
  • Zainteresowanie kooperacją z wszystkimi europejskimi regionami chemicznymi. 
  • Rozwój nowych kontaktów z partnerami gospodarczymi oraz związkami zawodowymi. 
  • Działania i strategie ECRN .

ECRN koncentruje się na wymianie informacji, rozwijaniu wspólnych rozwiązań oraz przyjmowaniu jednolitych stanowisk w kluczowych kwestiach regionalnych. Stowarzyszenie aktywnie promuje polityki oraz strategie dotyczące konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju przemysłu chemicznego. Działa na rzecz wprowadzania skutecznych rozwiązań i skierowania ważnych kwestii na europejską agendę polityczną, łącząc perspektywę europejską z regionalnymi potrzebami. 

Wizje i cele regionalne 

Wizja ECRN to stworzenie ogólnoeuropejskiej sieci regionów chemicznych, które wspólnie budują konkurencyjne, zrównoważone i innowacyjne łańcuchy wartości w sektorze chemicznym. Stowarzyszenie angażuje się w rozwój przemysłu chemicznego, wspiera procesy transformacji oraz promuje umiejętności zawodowe. Ponadto współpracuje z licznymi instytucjami i bierze w licznych inicjatywach.

Mazowsze w ECRN 

Województwa mazowieckie, członkostwo w ECRN rozpoczęło się w 2010 roku. Dzięki temu Mazowsze ma możliwość aktywnego uczestnictwa w różnych inicjatywach, projektach badawczych oraz wymianie najlepszych praktyk. Członkostwo stwarza szansę na rozwijanie innowacyjnych rozwiązań oraz promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłu chemicznego w Europie. 

Wpływ na sektory związane z chemią 

ECRN współpracuje z europejskimi interesariuszami, przyczyniając się do rozwoju polityki przemysłowej, regulacji chemicznych oraz umiejętności i innowacji. Stowarzyszenie ma także na celu aktywne wpływanie na kształt rozporządzenia REACH, które dotyczy rejestracji, oceny, wydawania zezwoleń oraz ograniczeń w zakresie chemikaliów. 

Dzięki przynależności do ECRN, regiony mogą nawiązać współpracę międzybranżową oraz wymieniać się informacjami, co jest kluczowe dla implementacji innowacyjnych rozwiązań w przemyśle chemicznym i rafineryjnym. Organizacja monitoruje również regulacje, które mogą wpływać na przemysł chemiczny w regionach członkowskich, analizując ich potencjalne skutki. 

 

Więcej informacji o Stowarzyszeniu na stronie: European Chemical Regions Network


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony