Proces przedsiębiorczego odkrywania

Na czym polega proces przedsiębiorczego odkrywania

proces przedsiębiorczego odkrywania Autor: fot. Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza do 2030 roku (broszura informacyjna)

Wdrażanie inteligentnej specjalizacji opiera się na identyfikacji dziedzin o największym potencjale rozwojowym na drodze procesu przedsiębiorczego odkrywania.

Proces Przedsiębiorczego Odkrywania (PPO) to działania ukierunkowane na angażowanie interesariuszy (w tym m.in. przedsiębiorców, przedstawicieli nauki i Instytucji Otoczenia Biznesu, a także przedstawicieli jednostek naukowych i jednostek samorządu terytorialnego) w proces projektowania, wdrażania, monitorowania, oceny i aktualizacji strategii inteligentnej specjalizacji. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu interesariuszy w PPO możliwe jest wykorzystanie wiedzy, doświadczenia, znajomości rynków, aktualnych trendów i warunków konkurencji. PPO umożliwia weryfikację obszarów inteligentnej specjalizacji, pozwala na synchronizację przepływu wiedzy na temat szans rozwojowych dla przedsiębiorstw z regionu z procesem tworzenia regionalnej polityki (strategii) i jej priorytetami identyfikowanymi w zakresie kształtowania regionalnego ekosystemu innowacji. PPO prowadzi do doprecyzowania obszarów specjalizacji poprzez identyfikację nisz rozwojowych - szczegółowej tematyki przedsięwzięć wymagających wsparcia.

Proces ten toczy się na drodze prób i błędów oraz eksperymentów z nowymi rodzajami działalności. Rolą regionów jest angażowanie interesariuszy w projektowanie strategii, oferując bodźce zachęcające do podejmowania ryzyka.

Identyfikacja obszarów tematycznych i priorytetów dla inteligentnej specjalizacji powinna mieć charakter oddolny, dlatego jej wdrażanie opiera się na współpracy z przedstawicielami różnych środowisk. Przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie sygnalizowali konieczność zapewnienia aktywnego udziału interesariuszy na etapie programowania, wdrażania, monitoringu i oceny realizacji strategii. W tym celu w 2014 roku utworzono cztery grupy robocze - po jednej dla każdego obszaru specjalizacji. Dodatkowo w proces włączane są inne gremia, takie jak Mazowiecka Rada Innowacyjności, Forum Instytucji Otoczenia Biznesu i uczestnicy Regionalnych Grup Interesariuszy w projektach Interreg.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony