MSODI
Modelowanie Systemu Ofert Dla Innowacji (MSODI)
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, działanie 3.1 Poprawa rozwoju MŚP na Mazowszu zrealizowano projekt pozakonkursowy „Modelowanie Systemu Ofert Dla Innowacji”. Jego kluczowym celem było integrowanie usług dostarczanych przez Instytucje Otoczenia Biznesu i dostarczenie na rynek mazowiecki wyższej jakości usług doradczych, dostosowanych do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.
Założenia projektu
Stworzenie zintegrowanego systemu ofert Instytucji Otoczenia Biznesu miało na celu wspieranie rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć w regionie . Założeniem projektu była identyfikacja oraz wdrażanie lub doskonalenie usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym. Usługi te dotyczyły procesów innowacji, aby umożliwić małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy oraz narzędzi. W tym kontekście w ramach projektu ogłoszono nabór grantowy, w wyniku którego wybrano dofinansowanie dla projektów realizowanych przez cztery partnerstwa IOB, które uzyskały granty na stworzenie lub modernizację nowych bądź ulepszonych usług.
Wsparcie dla przedsiębiorców
W wyniku zawiązanych partnerstw i wypracowanych usług na rynek trafiło 11 nowych usług doradczych, wśród których możemy wyróżnić:
- Audyt potencjału B+R i wsparcie transferu wiedzy do MŚP.
- Wsparcie procesu prac B+R+I.
- Doradztwo w zakresie zobowiązań prawno-autorskich w kontekście TIK.
- Optymalizację finansową, w tym stworzenie strategii finansowej lub projekcji finansowych dla nowych pomysłów.
Monitoring i ocena innowacji
Kluczowym aspektem projektu jest monitoring i ewaluacja wprowadzanych na rynek usług doradczych, co zapewnia ciągłe doskonalenie systemu oraz adaptację do zmieniającego się rynku.
Ewaluacja i okres trwałości
Dalsze działania w ramach projektu MSODI mają na celu promocję powstałych usług doradczych i powstałych Partnerstw IOB celem stworzenia lepszych warunków do rozwoju firm oraz stymulację pro wzrostowych postaw przedsiębiorców. Ma to mieć miejsce przez organizację „Mazowieckich spotkań sieciujących dla przedsiębiorczych”, ale także promowanie korzystania z usług mazowieckich akredytowanych IOB w konkursach organizowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
Finansowanie projektu
Projekt był realizowany w latach 2016-2023 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, a jego łączna wartość wyniosła 8.821.391,00 zł, z czego dofinansowanie z funduszy EFRR stanowiło 8.136.633,18 PLN.