GOSPOSTRATEG 1
GOSPOSTRATEG 1
"Zrównoważony rozwój województwa mazowieckiego w nowym układzie jednostek NUTS2 i NUTS3 na poziomie metropolitalnym, regionalnym i subregionalnym” miał na celu zaproponowanie nowych oraz modyfikację istniejących narzędzi, a także kierunków polityki rozwojowej na obszarze województwa mazowieckiego.
Główne aspekty
Projekt realizowany był w konsorcjum, które składało się ze Szkoły Głównej Handlowej
w Warszawie i Politechniki Warszawskiej oraz Województwa Mazowieckiego w roli Lidera Konsorcjum. Realizacja projektu koncentrowała się na trzech głównych aspektach:
Wyzwania rozwojowe: Skupienie na polaryzacyjnym i dyfuzyjnym charakterze rozwoju gospodarczego Mazowsza.
1) Zwiększenie trwałości polityki: Obejmuje nowe klasyfikacje jednostek terytorialnych NUTS, które wprowadzają dwie jednostki NUTS2 – mazowiecką regionalną i warszawską stołeczną.
2) Nowa perspektywa finansowa UE: W związku z wygaszeniem bezzwrotnej pomocy rozwojowej z funduszy unijnych, istniała potrzeba wzmocnienia autonomicznych instrumentów polityki rozwojowej.
Analiza i rekomendacje
W fazie badawczej projektu przeanalizowano uwarunkowania rozwoju jednostek NUTS2 oraz ich wzajemne relacje. Zidentyfikowano czynniki wpływające na dyfuzję procesów rozwojowych w Mazowszu oraz sformułowano kluczowe rekomendacje dotyczące polityki równoważenia rozwoju. W szczególności, zwrócono uwagę na:
1) Zwiększenie efektywności narzędzi w kolejnej fazie programowania polityki rozwoju.
2) Uzupełnienie obszarów strategicznej interwencji (OSI).
3) Rozwój regionalnych instytucji finansowych, które będą korzystać z instrumentów zwrotnych w realizacji polityki rozwoju województwa mazowieckiego.
Opracowane rozwiązania
W etapie przygotowawczym opracowano rozwiązania dotyczące:
1) Realizacji projektów kompleksowych wspierających innowacyjność mazowieckich przedsiębiorstw w ramach "Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027".
2) Instrumentów zwrotnych oraz regionalnego funduszu rozwoju.
3) Pilotażu tworzenia Mazowieckiego Funduszu Rozwoju (MFR), który miałby zarządzać instrumentami zwrotnymi w kontekście polityki rozwoju województwa.
4) Zrealizowano pilotaż skupiający się na identyfikacji animatorów rozwoju gospodarczego w województwie mazowieckim, wspierających zrównoważony rozwój województwa w obu jednostkach NUTS2.
5) Podręcznika dla mazowieckich jednostek samorządowych, mającego na celu poprawę efektywności wykorzystania instrumentów ZIT i RIT.
Wielowymiarowe Implikacje Projektu
Projekt ma istotne znaczenie w kontekście przeciwdziałania wejściu Polski w pułapkę średniego dochodu, zidentyfikowaną w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Wspiera on procesy innowacji oraz zrównoważonego rozwoju rynków poprzez:
1) Wzmacnianie procesów dyfuzji wzrostu gospodarczego, innowacji, technologii
i wiedzy.
2) Pracę nad instrumentami zwrotnymi, które będą mogły być zastosowane do wspierania innowacji w regionie.
3) Korektę istniejących mechanizmów, takich jak wdrażanie Regionalnej Strategii Innowacji.
Propozycje w ramach projektu przyczyniają się do zwiększenia efektywności programowania rozwoju oraz wspierają współpracę pomiędzy różnymi interesariuszami na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym.
Finansowanie projektu
Projekt był realizowany w latach 2019-2022 w wyniku pierwszego konkursu na projekty otwarte w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków – GOSPOSTARTEG” i finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a jego łączna wartość wyniosła 3.350.520,00 zł.