SIreNERGY

Trzecie spotkanie partnerów projektu

logo projektu Autor: fot. materiały informacyjne projektu SIreNERGY

W dniach 18–19 czerwca 2024 r. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie gościł partnerów międzynarodowego projektu SIreNERGY współfinansowanego z programu Interreg Europa 2021–2027.

W wizycie studyjnej uczestniczyli partnerzy konsorcjum i interesariusze projektu. Wydarzenie miało na celu stworzenie warunków do wymiany wiedzy oraz zdobycia praktycznych doświadczeń na podstawie bezpośrednich obserwacji dobrych praktyk. Wizyta ułatwiła głębsze zrozumienie rozwiązań z zakresu zrównoważonej energii i efektywności energetycznej wdrażanych na Mazowszu.

W tym celu odwiedziliśmy:

Przedszkole w gminie Michałowice, które zaprezentowało innowacyjne praktyki w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju w placówce edukacji wczesnoszkolnej. Uczestnicy obserwowali zastosowanie technologii przyjaznych środowisku i zrównoważonych praktyk w projektowaniu i funkcjonowaniu budynku. Obejmowały one energooszczędne systemy oświetleniowe, wydajne rozwiązania grzewcze i integrację odnawialnych źródeł energii. Wizyta dostarczyła cennych informacji na temat tego, w jaki sposób placówki publiczne mogą przyczynić się do osiągnięcia efektywności energetycznej.

Centrum Badawcze KEZO, które umożliwiło bliższe spojrzenie na najnowocześniejsze badania i postęp technologiczny w dziedzinie energii odnawialnej. Centrum specjalizuje się w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań energetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem integracji odnawialnych źródeł energii w różnych zastosowaniach. Podczas wizyty członkowie konsorcjum zapoznali się z kilkoma bieżącymi projektami, w tym postępami w dziedzinie energii słonecznej, energii wiatrowej i systemów magazynowania energii.

Biogazownię Zawady, która dostarczyła przykładu tego, jak procesy przetwarzania bioodpadów mogą przyczynić się do zrównoważonej produkcji energii. Wizyta podkreśliła znaczenie technologii biogazu w osiąganiu celów gospodarki o obiegu zamkniętym i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Podkreślono także potencjał biogazowni w zakresie wspierania lokalnego zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym zrównoważonym gospodarowaniu odpadami oraz zagospodarowaniu ciepła odpadowego.

Więcej informacji dotyczących działań prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie związanych z rozwojem innowacyjności na terenie naszego województwa można uzyskać na profilu w serwisie Facebook.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony