REWARD
W dniach 12–14 listopada 2024 roku w Cagliari na Sardynii odbyło się drugie spotkanie partnerów projektu REWARD, realizowanego w ramach programu Interreg Europa 2021-2027.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów projektu oraz interesariusze, w tym delegacja z Mazowsza – prof. Renata Walczak, Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku oraz Katarzyna Cesarczyk, Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Inwestycji w Agencji Rozwoju Mazowsza SA.
Wizyta studyjna i innowacyjne działania
Podczas wizyty studyjnej uczestnicy zapoznali się z innowacyjnymi działaniami realizowanymi na Sardynii, które są prowadzone, m.in. w:
- Centrum Badawczym Sotacarbo – gdzie opracowywane są rozwiązania w zakresie czystej energii, które wspierają rozwój zrównoważony i zatrzymują lokalne talenty.
- Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym w Pula Regionalny Park Naukowo-Technologiczny w Pula - Centrum Zaawansowanych Studiów, Badań i Rozwoju – promującym innowacje i współpracę nauki z przemysłem oraz wspierający startupy i MŚP w tworzeniu ekosystemu przyciągającego talenty.
- Grande Miniera di Serbariu – prowadzącym projekt ARIA, wdrażający technologie separacji izotopów we współpracy z międzynarodowymi instytucjami badawczymi.
Wkład partnerów w realizację dobrych praktyk
Podczas spotkania zaprezentowano również dobre praktyki z regionów partnerskich, takie jak:
- Brama Edukacyjna – Savostamo (Finlandia) – platforma edukacyjna ułatwiająca wybór ścieżek rozwoju zawodowego.
- Park Naukowy i Kreatywny w Trnawie (Słowacja) – integrujący studentów i przemysł poprzez innowacyjne przestrzenie edukacyjne, jak laboratoria VR czy studia e-sportowe.
- Program Systemów Elektrycznych Wysokiego Napięcia (Irlandia) – specjalistyczne szkolenia dla elektryków opracowane przez lokalne uczelnie.
- Politechnika Warszawska dla Ciebie (Mazowsze) – program skierowany do szkół średnich, promujący naukę na Politechnice Warszawskiej poprzez wykłady, warsztaty i seminaria wspierane przez przedsiębiorców.
Podsumowanie wizyty i kolejne działania
Wydarzenie miało na celu wymianę wiedzy i dobrych praktyk w zakresie współpracy przemysłu i biznesu ze szkołami wyższymi na rzecz zatrzymywania i przyciągania wykwalifikowanej kadry.
Władze regionalne wychodzą z założenia, że dzięki rozwojowi ośrodków badawczych i rozwojowi nowych technologii młodzi mieszkańcy nie będą opuszczać Sardynii w poszukiwaniu pracy w zawodach wysokokwalifikowanych.
Partnerzy ustalili harmonogram dalszych działań w projekcie.
Kolejne spotkanie zaplanowano na II kwartał 2025 roku na Mazowszu.