PROACTsme
Drugie posiedzenie Regionalnej Grupy Interesariuszy
20 lutego 2024 r. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza S.A. odbyło się drugie spotkanie Regionalnej Grupy Interesariuszy międzynarodowego projektu PROACTsme – „Zastosowanie nauki o danych i sztucznej inteligencji dla proaktywnej obsługi MŚP”.
Drugie posiedzenie Regionalnej Grupy Interesariuszy (RGI) Projektu PROACTsme
Podczas spotkania zostały zaprezentowane wyniki raportu „Sztuczna inteligencja w usługach administracji publicznej”, który na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego został opracowany przez Mateusza Łępickiego repezentującego Avenga IT Professionals Sp. z o.o. Przedmiotowy raport był wprowadzeniem do wykładu na temat stosowania sztucznej inteligencji w administracji publicznej i warsztatów dla partnerów projektu, które odbyły się podczas wizyty studyjnej na Mazowszu w dniach 7-8 lutego.
Przedstawienie wyników raportu „Sztuczna inteligencja w usługach administracji publicznej”
Wystąpienie obejmowało prezentację zagadnienia sztucznej inteligencji w zakresie 7 typowych wzorców jej zastosowania. Zostały także przedstawione najważniejsze wyzwania przy tworzeniu usług opartych na sztucznej inteligencji, do których można zaliczyć: wyzwania regulacyjne, związane z infrastrukturą oraz funduszami, wyzwania edukacyjne, oraz w zakresie szeroko pojętej dostępności, a także te związane z cyberbezpieczeństwem.
Na koniec prezentacji uczestnicy spotkania zapoznali się z zagadnieniami wypracowanymi przez partnerów projektu podczas wizyty studyjnej w zakresie najważniejszych zidentyfikowanych wyzwań podczas korzystania/tworzenia rozwiązań SI w usługach publicznych. Omówiono wyzwania związane z budowaniem wiedzy na temat AI, zaufaniem do usług publicznych oraz widocznością i użytecznością takich systemów.
Regionalna Grupa Interesariuszy
Regionalna Grupa Interesariuszy dla projektu PROACTsme jest podmiotem doradczo-konsultacyjnym wspomagającym realizację zadań powierzonych Partnerom z Województwa Mazowieckiego. Spotkania umożliwiają zdobycie wiedzy w zakresie działań podejmowanych w innych regionach UE i są szansa na prezentację polskich rozwiązań, technologii i zrealizowanych wdrożeń na arenie międzynarodowej.
Do udziału w pracach grupy zapraszamy wszystkie podmioty zainteresowane realizacją usług publicznych w oparciu o rozwiązania cyfrowe, spotkania odbywają się najrzadziej dwa razy do roku.