IMPETUS

Pierwsze posiedzenie Regionalnej Grupy Interesariuszy

logo projektu Autor: fot. materiały informacyjne projektu IMPETUS

16 czerwca 2023 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Regionalnej Grupy Interesariuszy projektu pn. „Ulepszenie lokalnych zasad dotyczących tymczasowego użytkowania” (akronim IMPETUS).

Podczas spotkania zostały przedstawione założenia i cele projektu.

Tymczasowe użytkowanie jest praktyką w urbanistyce mającą na celu rewitalizację pustych przestrzeni na obszarach miejskich, zwłaszcza opuszczonych i niszczejących budynków. Wiele miejsc pozostaje pustych, ponieważ obecni właściciele nie mają planów dotyczących przestrzeni, nie mają kapitału na jej renowację lub dalszą budowę, lub nie mogą sprzedać ani wynająć powierzchni po cenie, której oczekują. Zamiast czekać z pustą przestrzenią, co często może oznaczać dodatkowe opodatkowanie przez gminę, mogą ją wykorzystać do tymczasowego użytkowania.

Wymiana doświadczeń w projekcie będzie opierać się na kompetencjach i doświadczeniach partnerów w zakresie projektowania i wdrażania zintegrowanych strategii i polityk zrównoważonego rozwoju miast. Będą one oparte na identyfikacji, analizie i wymianie wiedzy oraz praktyk i będą dotyczyć następujących tematów:

  1. alternatywy i podejścia do regulacji tymczasowego użytkowania na poziomie regionalnym i miejskim (polityki definiujące tymczasowe użytkowanie, zasady i warunki aktywacji tymczasowego użytkowania wskazane w polityce, procedury i mechanizmy zawierania umów dotyczące aktywacji tymczasowego użytkowania);
  2. zarządzanie inicjatywami tymczasowego użytkowania na poziomie miejskim (agencje rozwoju miejskiego i platformy tymczasowego użytkowania, inicjatywy w zakresie przetargów i zamówień publicznych mające na celu stymulowanie tymczasowego użytkowania);
  3. modele umów, porozumienia użytkowników (wzory umów, umowy publiczno-prywatne na użytkowanie przestrzeni publicznych, zarówno budynków, jak i publicznych nieruchomości na wolnym powietrzu);
  4. alternatywne modele i mechanizmy finansowania tymczasowego użytkowania (polityka fiskalna i zachęty podatkowe do korzystania z budynków, lokalne polityki aktywujące programy bezpośredniego finansowania dla tymczasowego użytkowania).

Podczas spotkania zaprezentowano również przykłady dobrych praktyk, które funkcjonują na obszarze Unii Europejskiej. Na terenie Amsterdamu wdrożono Buurten met Cultuur - program kulturalny, który obejmuje BroedPlaatsen (dosłownie "wylęgarnię" w języku niderlandzkim) jako jedną ze swoich inicjatyw. BroedPlaatsen to polityka, która ma na celu zachęcenie do tymczasowego korzystania z pustych budynków i przestrzeni dla działalności kulturalnej i twórczej w Amsterdamie. Miasto zapewnia wsparcie finansowe, pomoc techniczną i możliwości nawiązywania kontaktów, aby pomóc tym inicjatywom ruszyć z miejsca.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony