IMPETUS

Pierwsze Międzyregionalne Seminarium Tematyczne

logo projektu Autor: fot. materiały informacyjne projektu IMPETUS

Partnerzy projektu IMPETUS spotkali się w Rydze w dniach 14–15 listopada 2023 roku, aby wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami związanymi z tymczasowym wykorzystaniem przestrzeni w celu zrównoważonego rozwoju miast.

Urząd Miasta Rygi (Łotwa) zorganizował 1. Międzyregionalne Seminarium Tematyczne (Interregional Thematic Seminar - ITS), które zostało połączone z wizytą studyjną w miejscu zwanym „Viskali”.

W trakcie pierwszego dnia ITS, partnerzy projektu IMPETUS mieli okazję przedstawić dziewięć inspirujących dobrych praktyk z zakresu tymczasowego wykorzystania przestrzeni, które stanowiły cenny wkład w rozważania i dyskusje podczas seminarium:

Viskaļi (Instytut Projektowania na rzecz Jakości Życia) – Urząd Miasta Rygi (Łotwa);

Kreatywne Hangary – Odrodzone przestrzenie dla sztuki, kultury i biznesu - Miasto Livorno, region Toskanii (Włochy);

  • Centrum Aktywności Wołomin – Województwo Mazowieckie (Polska);
  • Program Edukacji Ekologicznej w Ogrodach Miejskich – miasto Las Palmas de Gran Canaria (Hiszpania);
  • Nowy krajowy program rewitalizacji miejskiej w Lille – stare dzielnice – rozwijający się obszar Place Jacques Febvrier - metropolia Lille (Francja);
  • Tymczasowe projektowanie krajobrazu miejskiego i eksperymenty urbanistyczne – Urząd Miasta Rygi (Łotwa);
  • Rozwój dawnej Browarowej Klasztornej we Węgrowie na potrzeby nowych usług i gastronomii - Miasto Węgrów (Polska);
  • Roubaix, odnowa pomysłów, zasobów i miasta, rewitalizacja terenów zieleni – metropolia Lille (Francja);
  • Procedura dotycząca tymczasowego wykorzystania przestrzeni publicznej, administrowana przez Radę Dzielnicy nr 4 w Bukareszcie – region Bucharest–Ilfov.

Te inspirujące praktyki zaprezentowały różnorodne podejścia do wykorzystywania przestrzeni w celu zrównoważonego rozwoju miast i stanowiły ważny element dyskusji podczas seminarium ITS. Przedstawione projekty pokazują, jak innowacyjne podejście i zaangażowanie społeczności mogą przyczynić się do pozytywnych zmian w mieście oraz stworzyć inspirację dla innych regionów i społeczności.

W ramach projektu odbyła się również wizyta studyjna w miejscu znanym jako "Viskaļi", zarządzanym przez organizację pozarządową "Free Riga". To miejsce praktykuje koncepcję "wspólnotowego życia" i promuje wartości "New European Bauhaus", takie jak zrównoważoność, integracja społeczna i estetyka środowiskowa.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony