Usługi IOB
Usługi Instytucji Otoczenia Biznesu
Ponad 7,3 mln zł z funduszy Unii Europejskiej trafiło do czterech partnerstw, które realizowały projekty mające na celu wspieranie rozwoju innowacyjności mazowieckich przedsiębiorstw. Środki te zostały przekazane w ramach naboru grantowego MSODI (Modelowanie Systemu Ofert dla Innowacji), którego cel został oparty na dostarczaniu kompleksowych proinnowacyjnych usług doradczych, dostosowanych do specyficznych potrzeb odbiorców.
Partnerstwa i ich projekty
Dzięki uzyskanym funduszom, partnerstwa mogły zaplanować i zrealizować różnorodne usługi doradcze, wspierające innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w województwie mazowieckim. Każde z partnerstw przygotowało zestaw usług, które odpowiadały na konkretne potrzeby firm w obszarze badań i rozwoju, technologii, marketingu, finansów oraz bezpieczeństwa. Do wspomnianych partnerstw należały:
1. Fundacja Akcelerator Innowacji (Lider) i Stowarzyszenie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "Wiedza" w ramach przyznanego grantu na realizację projektu "innoLogy – wsparcie przedsiębiorstw o dużym potencjale technologicznym" przygotowało następujące usługi:
- Audyt potencjału B+R oraz wsparcie transferu wiedzy do MŚP mające na celu pomoc przedsiębiorstwom w procesie identyfikowania potencjału badawczego MŚP, by zbudować system wsparcia dla przedsiębiorstw w zakresie planowania i wdrażania procesów dotyczących badań i rozwoju.
- Wsparcie w testowaniu technologii aplikacji mobilnych, gier, stron www, eUsług w zakresie prowadzenia analizy funkcjonalnej, oceny technicznej, pod kątem przydatności w działaniach rozwojowych przedsiębiorstwa.
- Usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby wybrać rozwiązania zwiększające poziom zabezpieczeń przy dostosowaniu do potrzeb i możliwości organizacji.
- Doradztwo w zakresie prac związanych z B+R+I (badania, rozwój i innowacje). Platforma integrująca szereg nowoczesnych technologii, umożliwiająca przeglądanie dostępnych rozwiązań i zasobów, wyszukanie i tworzenie możliwych partnerstw projektowych oraz pozyskanie finansowania dla projektu.
2. Fundacja Poszanowania Energii (Lider) oraz Zrzeszenie Audytorów Energetycznych i Centrum Przedsiębiorczości Racjonalnej przygotowały w ramach projektu "Wprowadzenie usług o charakterze proinnowacyjnym dla przedsiębiorców Mazowsza, dzięki partnerskiej współpracy Centrum Innowacji i FPE" usługi związane z energetyką i innowacjami:
- Outsourcing B+R dla MŚP, identyfikacja potencjału B+R oraz wdrażanie wyników działalności B+R. W ramach usługi identyfikowano zasoby i określone potrzeby przedsiębiorcy odnośnie prowadzenia prac B+R, a także dostosowania organizacyjnego i ekonomicznego w danym zakresie.
- Przegląd energetyczny SCADA - opracowanie biznes planu, projektu poprawy efektywności energetycznej budynku.
- Integracja technologii BIM (Building Information Modelling) z audytem energetycznym budynku i systemem zarządzania energią.
- Audyt bezpieczeństwa w kontekście Big Data na temat zużycia energii - łączy metody i technologie badania bezpieczeństwa informatycznego przedsiębiorstw, ich zasobów danych, zabezpieczenia danych, które mogą być wykorzystane przez podmioty zewnętrzne realizujące prace zlecone przez te przedsiębiorstwa.
- Przygotowanie do one-stop shop. Kompleksowe wsparcie inwestorów realizujących projekt termomodernizacji posiadanego budynku. Wsparcie przez jeden podmiot reprezentujący wielu wykonawców, podwykonawców i doradców, prowadzi do udogodnienia i uproszczenia projektu dla inwestora.
- Maturyzacja innowacji mazowieckich MŚP – strukturyzowanie innowacyjnych projektów i pomoc w pozyskiwaniu finansowania, wspomagająca doprowadzenie projektu do poziomu dojrzałości, która będzie wystarczająca, aby projekt mógł uzyskać finansowanie.
3. SEKWENCJA Sp. z o.o. (Lider) i Prokliencki Sp. z o.o. w ramach projektu "Opracowanie i wdrożenie nowych i ulepszonych usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym poprzez konsolidację potencjału IOB Sekwencja Sp z o.o. oraz Prokliencki Sp z o.o. skoncentrowały się na usługach z zakresu optymalizacji biznesowej:
- Optymalizacja procesów biznesowych z wykorzystaniem systemów SaaS (m.in DMS/Workflow) – analiza obecnego stanu organizacji, modelowania i optymalizacji wybranych procesów biznesowych, ich informatyzacji, automatyzacji poprzez wykorzystanie nowoczesnych systemów.
- Doradztwo marketingowe oparte na analityce internetowej (data-driven marketing).
- Optymalizacja finansowa firm, w tym tworzenie strategii finansowych lub projekcji finansowych dla nowego pomysłu. Wdrożone zalecenia usprawnią funkcjonowanie przedsiębiorstw w aspekcie finansowym (podatkowym, rachunkowym) podwyższą ich poziom zarządzania oraz konkurencyjności.
4. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) (Lider) oraz inne organizacje, takie jak Politechnika Warszawska i Agencja Rozwoju Mazowsza, w ramach projektu "Profesjonalizacja proinnowacyjnych usług doradczych partnerstwa Instytucji Otoczenia Biznesu Mazowsza" przygotowały usługi w obszarze innowacji technologicznych:
- Wycena firm pod kątem inwestycji kapitałowych, czyli usługa kompleksowego badania kondycji przedsiębiorstwa, tzw. badanie "przedinwestycyjne".
- Platforma edukacyjna dla startupów (Startup Online Academy) – usługi świadczone w ramach platformy internetowej umożliwiających oglądanie edukacyjnych materiałów video, odbywanie mentoringów i konsultacji biznesowe on line.
- Międzynarodowa platforma wsparcia dla startupów (Startup International Academy).Usługa polegająca na stworzeniu sieci łączącej instytucje otoczenia biznesu z różnych stron Europy, umożliwiająca czerpanie wiedzy od instytucji działających w krajach charakteryzujących się wyższym rozwojem ekosystemu start-upowego niż Polska.
- Innowacyjne platforma - narzędzie do optymalizacji Bill of Materials (BoM) – skierowana do firm zajmujących się montażem elektroniki na zlecenie.
- Monitorowanie i prognozowanie rynku – oparte na systematycznym dostarczaniu wiedzy na temat aktualnego stanu rynku pracy.
- Doradztwo w zakresie zobowiązań prawno-autorskich – odnosi się do rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
- Program „Made in Mazovia”, interMiM – wspieranie internacjonalizacji przedsiębiorstw; komplementarna usługa wsparcia przedsiębiorcy w rozpoczynaniu bądź rozwijaniu działalności eksportowej.
Finansowanie projektu
Projekt MSODI, w wyniku którego powstały IOB, realizowany był w latach 2016-2023 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, a jego łączna wartość wyniosła 8.821.391,00 zł, z czego dofinansowanie z funduszy EFRR stanowiło 8.136.633,18 PLN.