Aktualności - rozwój regionalny

Samorządowcy po stronie mieszkańców

Marszałek składa podpis na wysokiej, tekturowej tablicy Autor: archiwum UMWM

Marszałek Adam Struzik podpisał apel w obronie niezależności samorządów.

„Jesteśmy po stronie społeczności lokalnych i regionalnych” – pod takim hasłem spotkali się samorządowcy, przedstawiciele korporacji i stowarzyszeń samorządowych, by wspólnie zaprotestować przeciwko destrukcyjnej dla samorządów polityce, a także upomnieć się o szacunek dla samorządności i fundamentalnej dla niej zasady pomocniczości.

 W imieniu samorządności

– Nie zgadzamy się na niszczenie niezależności samorządów, ograniczanie naszych możliwości i kompetencji. Stajemy dziś wspólnie w obronie mieszkańców! Spotykamy się dziś w gronie samorządowców, by przeciwstawić się odbieraniu nam przez władze centralne kolejnych kompetencji – w dziedzinach zdrowia, edukacji czy finansów. Ograniczanie niezależności samorządów to niszczenie społeczności lokalnych i regionalnych. W ostatnich latach kolejne zmiany prawne znacznie uszczupliły budżety samorządów, a w niektórych przypadkach mogą grozić nawet utratą płynności finansowej. Przedstawiane przez rząd propozycje nie zrekompensują kolejnych strat, które spowoduje wprowadzenie tzw. Polskiego ładu, ale doprowadzą do uzależniania samorządów od administracji rządowej – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 Ciężka sytuacja samorządów

Od 1990 roku samodzielność, wolność i swoboda dysponowania przyznanymi środkami, jest jednym z fundamentów funkcjonowania samorządów w naszym kraju. W ostatnich latach obserwujemy działania zmierzające do przywrócenia w Polsce modelu państwa scentralizowanego, który – po zmianach politycznych z roku 1989 – udało się nam stopniowo przekształcić w państwo demokratyczne. Coraz bardziej jaskrawe są jednak działania odbierające społecznościom lokalnym uprawnienia do decydowania o swoich sprawach, swobodnego dysponowania środkami, zgodnie z lokalnymi potrzebami i demokratycznie ustalanymi priorytetami.

Lista odebranych uprawnień stale się wydłuża. Widać wyraźne zmniejszanie kompetencji samorządów – między innymi w obszarze zdrowia, edukacji i finansów. Prawo oświatowe, które wzmacnia rolę Kuratora Oświaty, niszczy niezależność, samodzielność i twórcze myślenie samorządów, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. Coraz bardziej dotkliwe są także zmiany prawne, powodujące znaczne uszczuplenia dochodów własnych gmin, powiatów i województw, w skali, która pozbawia je możliwości prowadzenia polityki rozwoju, a dla wielu oznacza zagrożenie utraty płynności finansowej. Ubytki w udziałach w PIT, będące efektem zmian prawnych z lat 2019–2020 oraz propozycje projektowane obecnie w ramach tzw. Polskiego ładu nie rekompensują w pełni strat finansowych, jakie poniosą gminy, a dochody własne samorządów będą zastępowane transferami z budżetu państwa. Prowadzi to do uzależnienia finansowego jednostek samorządu terytorialnego od administracji rządowej.

Na skutek wprowadzanych zmian społeczności lokalne utracą możliwość realizacji zadań w oczekiwanej przez Polaków skali, zwłaszcza, że nikt nie zmniejszył zakresu spraw, jakie zostały ustawami przekazane gminom, powiatom i województwom. Będzie mniej nowych dróg i obiektów służących mieszkańcom, a utrzymanie jakości usług komunalnych będzie wymagało wzrostu cen – alarmują samorządowcy.

Dlatego właśnie samorządowcy z całej Polski spotkali się, by zabrać głos w obronie praw lokalnych społeczności, i wspólnie podpisali apel apel w obronie niezależności samorządów.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony