Aktualności - rozwój regionalny
Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza
Do 18 czerwca można oddawać głosy na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. To Mazowszanie zdecydują, które pomysły zostaną zrealizowane w ich okolicy!
Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, cykl koncertów, festiwal kół gospodyń wiejskich, zakup karetki bariatrycznej czy defibrylatora, rodzinny piknik sportowy – to tylko część z propozycji, na które mieszkańcy Mazowsza mogą zagłosować.
Spośród 475 propozycji zgłoszonych w tegorocznej edycji 335 uzyskało ocenę pozytywną. To ponad 70 proc. wszystkich zgłoszonych projektów.
Jak zauważa członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, liczba zgłoszonych w tym roku projektów jest rekordowa, biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe edycje. – To pokazuje, jak ważne są inicjatywy, w których decydujący głos mają mieszkańcy. To oni zgłaszają pomysły, a następnie oddają na nie głosy.
Głosowanie potrwa do 18 czerwca 2023 r. Wyniki zostaną ogłoszone do 30 czerwca.
– Głosowanie rusza już dziś. Zachęcam do aktywnego uczestnictwa i oddawania głosów. To od Państwa zależy, co powstanie i jakie inicjatywy zostaną zrealizowane – mówiła członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Kto może głosować
Każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można internetowo za pośrednictwem platformy bom.mazovia.pl, a także w siedzibie urzędu lub w jego delegaturach. Głosowanie jest bezpłatne.
Jak oddać głos
Wystarczy wejść na platformę bom.mazovia.pl i kliknąć przycisk „Rozpocznij głosowanie”. Kolejny krok to podanie danych, takich jak: imię, nazwisko, miejscowość, powiat, numer telefonu komórkowego. Następnie należy wybrać jeden projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. Do oddania głosu konieczny jest telefon komórkowy, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób.
– W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pozytywną ocenę merytoryczną uzyskało aż 335 zgłoszonych projektów. Najwięcej propozycji jest z obszarów: kultura i ochrona zabytków, promocja i ochrona zdrowia, edukacja publiczna oraz kultura fizyczna i turystyka. Zgłaszane przez mieszkańców województwa projekty są coraz ciekawsze i skierowane do różnych grup odbiorców. Konkurencja jest duża, zachęcam więc do aktywnej promocji swoich pomysłów. Liczę na to, że w tym roku padnie rekord oddanych głosów – wyjaśnia zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Sara Michalska.