Aktualności - rozwój regionalny

Przywództwo i innowacje w samorządzie

Pięć osób siedzi w dyskusji panelowej na tle ekranu z napisem „Przywództwo i Innowacje w Samorządzie: 35 lat, które ukształtowały przyszłość” w hotelu Mercure Szczyrk Resort. Autor: fot. Magdalena Targońska

Liderzy polskich samorządów – praktycy, eksperci i przedstawiciele świata nauki podsumowali 35 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego i wyznaczyli nowe kierunki jego rozwoju.

W  br. obchodzimy 35 rocznicę odrodzenia samorządu lokalnego w Polsce. Trzydniowa ogólnopolska konferencja „Przywództwo i Innowacje w Samorządzie: 35 lat, które ukształtowały przyszłość”, która odbyła się w dniach 19–21 marca w Szczyrku poświęcona była licznym wyzwaniom, z jakimi mierzą się polskie samorządy – od finansowania inwestycji lokalnych po zmieniające się przepisy, transformację technologiczną i zmiany demograficzne.

W debacie otwierającej konferencję udział wzięli: prof. Paweł Swianiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Waldemar Kuliński, Sekretarz Województwa Mazowieckiego – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie,  Elżbieta Pawlak, sekretarz gminy Rawicz i Krzysztof Dzierwa, Sekretarz Województwa Śląskiego.

Jak zaznaczył prof. Paweł Swianiewicz, przez ostatnie 35 lat funkcjonowania samorządy potwierdziły i nadal potwierdzają, jak sprawnie działają na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz efektywnie wykorzystują środki unijne na realizację kluczowych inwestycji w regionach.

Waldemar Kuliński, Sekretarz Województwa Mazowieckiego – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie mówił o konieczności stworzenia nowej formuły współpracy, która z jednej strony pozwoli wykorzystać potencjał i doświadczenie samorządów, a z drugiej będzie uwzględniała wyzwania współczesnego świata i zmieniającej się rzeczywistości. 

Kadry w samorządzie

Kolejnym istotnym obszarem, na który wskazywali paneliści jest kwestia demografii. Trudniej jest pozyskać wykwalifikowanych pracowników, co wymusza konieczność prowadzenia elastycznych form zatrudnienia oraz wynagradzania, zachęcających do pracy w samorządach.

Drugi dzień konferencji koncentrował się na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk. Sztuczna inteligencja w pracy JST oraz instrumenty optymalizacji zadań publicznych i zarządzanie ryzykiem – to kluczowe tematy, o których rozmawiali uczestnicy konferencji. 

Magdalena Targońska, zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji ds. Zakupów Wspólnych w UMWM w Warszawie zaprezentowała – zaczerpniętą z biznesu i unikatową w skali administracji samorządowej  – formułę wspólnego dokonywania zakupów na rzecz kilkudziesięciu instytucji nadzorowanych przez samorząd województwa, którą Zarząd Województwa Mazowieckiego wprowadził w 2015 r.

Dzisiaj, po niemal dekadzie funkcjonowania zakupów wspólnych, nadal mówimy o oszczędnościach rzędu od kilku do kilkunastu procent. Odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, zakupy wspólne to także możliwość pozytywnego oddziaływania na środowisko. W ramach działań prośrodowiskowych i stosowania zielonych zamówień publicznych w zakupach wspólnych stosuje się rozwiązania polegające na uwzględnieniu kryteriów środowiskowych w postępowaniach o zamówienie publiczne. Ich cel, to m.in.: ograniczenie plastiku, wspieranie zrównoważonej gospodarki leśnej, zmniejszenie zużycia prądu, zmniejszenie zużycia paliwa, czy ograniczenie stosowania substancji niebezpiecznych.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony