Aktualności - rozwój regionalny

Polska nadal bez unijnych pieniędzy

równo rozłożone w wachlarz banknoty euro o różnych nominałach Autor: fot. pixabay.com

Wiosną 2021 w rządowej kampanii premier Mateusz Morawiecki chwalił się, że Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej rekordowe wsparcie w wysokości 770 mld zł w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027. Gdzie są te środki?

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym mechanizmu warunkowości („pieniądze za praworządność”) zatwierdzonym w grudniu 2020 r., Komisja Europejska może wszcząć procedurę wobec rządu państwa członkowskiego UE łamiącego praworządność, a następnie nie przyznać płatności z budżetu UE.

W marcu 2021 r. Polska i Węgry zaskarżyły mechanizm warunkowości, łączący unijny budżet z praworządnością, do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE). Wyrok Trybunału ma zapaść w lutym 2022 r. Jeśli postanowienia TSUE okażą się dla nas niekorzystne, Polska nie otrzyma środków UE w ramach tzw. Krajowego Planu Odbudowy.

22 kraje UE otrzymały zielone światło na wykorzystanie unijnych funduszy

Jak dotąd, w ramach przewidzianej procedury, Rada podjęła decyzje wykonawcze w sprawie zatwierdzenia Krajowych Planów Odbudowy dla 22 państw Unii , co nastąpiło jeszcze roku 2021. Dlatego państwa te mogły już w zeszłym roku podpisywać umowy o dotacje i o pożyczki, umożliwiające prefinansowanie nawet w skali 13 proc. wynegocjowanych środków, tak aby wzmocnić swoje gospodarki i przełamać skutki pandemii Covid-19. Polska ze względu na kłopoty z praworządnością, nie skorzystała z możliwości zaliczki w kwocie 4,7 mld euro za rok 2021.

Z jakich środków może na tę chwilę korzystać Polska?

Polska może w chwili obecnej korzystać z NextGenerationEU czyli tzw. Unijnego Funduszu Odbudowy (nie mylić z Krajowym Planem Odbudowy), a także z REACT-EU, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz II Filaru Wspólnej Polityki Rolnej (EFRROW). Warto dodać, że Polska jest jednym z największych beneficjentów tego funduszu.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony