Aktualności - rozwój regionalny
Policz się dla Polski! Narodowy Spis Powszechny trwa!
Spisać może się każdy mieszkaniec Polski w sposób zupełnie anonimowy. Bezpieczeństwo takiego spisu gwarantuje prawo. Możemy to zrobić do 30 września br. – przez internet, telefon lub bezpośrednio u rachmistrza.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie trwał do 30 września br. Do wzięcia udziału w nim zachęca marszałek Adam Struzik, który podkreśla, że dobrze i dokładnie zrobiony spis to niemałe korzyści dla regionu.
– Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa już od 1 kwietnia – przypomina marszałek Adam Struzik. – W jego ramach zbierane są cenne dane, które posłużą przez najbliższe lata do tworzenia ważnych programów i analiz. Używają ich na przykład inwestorzy, którzy chcą przekonać się czy w regionie znajdą odpowiednią kadrę pracowników. Wykorzystuje się je także w pracach nad dotacjami z Unii Europejskiej. Są one określane, m.in. na podstawie liczebności mieszkańców. Zatem Drodzy Mazowszanie – spisujmy się! – zachęca – marszałek. – Możecie to zrobić na stronie www.spis.gov.pl.
Dla każdego, kto mieszka w Polsce – Policz się dla Polski!
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie trwał do 30 września br. Jest to badanie wyjątkowe, ponieważ obejmuje wszystkie osoby mieszkające w Polsce bez względu na pochodzenie czy status. Tylko na jego podstawie można określić różnorodność narodowościową, etniczną i wyznaniową kraju.
Taki spis organizowany jest co 10 lat i powinien wziąć w nim udział każdy, kto mieszka na terenie Polski. Ważne jest to dlatego, że instytucje publiczne potrzebują wiedzy, by planować i prowadzić swoje działania wspierające diaspory wyznaniowe, mniejszości etniczne i narodowe oraz cudzoziemców zamieszkujących terytorium Polski.
Jak mogę się spisać?
Podstawowym sposobem wzięcia udziału w badaniu jest wypełnienie formularza na stronie internetowej www.spis.gov.pl . Można to zrobić na komputerze, telefonie lub innym urządzeniu mobilnym. Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez Internet, zostaną spisane telefonicznie lub bezpośrednio przez rachmistrza spisowego. Można też zadzwonić na infolinię spisową 22 279 99 99 i spisać się przez telefon.
Pełna anonimowość i bezpieczeństwo
Spis powszechny nie podejmuje kwestii podstawy i legalności przebywania danej osoby w Polsce. Udział w badaniu jest całkowicie anonimowy i bezpieczny. Bezwzględna poufność danych jest gwarantowana tajemnicą statystyczną, za złamanie której grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. W ponad stuletniej historii GUS nigdy nie doszło do naruszenia tajemnicy statystycznej.
Dane dotyczące mniejszości i liczby cudzoziemców, warunków w jakich mieszkają i problemów z jakimi się borykają będą podstawą działań wielu instytucji przez kolejnych dziesięć lat.
Więcej informacji o Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań na stronie www.spis.gov.pl
Dostępne są też stanowiska komputerowe do samospisu internetowego w Urzędzie Statystycznym w Warszawie i Oddziałach