Aktualności - rozwój regionalny

Nowy numer „MAZOWSZE Studia Regionalne”

Mazowsze Studia Regionalne nr 51 grafika Autor: Archiwum MBPR

Ukazał się 51. numer czasopisma naukowego, wydawanego pod patronatem Samorządu Województwa Mazowieckiego przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie.

Ukazał się już najnowszy, 51. zeszyt numer periodyku naukowego „MAZOWSZE Studia Regionalne.

O czasopiśmie

„MAZOWSZE Studia Regionalne” to czasopismo naukowe wydawane pod patronatem Samorządu Województwa Mazowieckiego. Pomimo nazwy – nie ogranicza się do obszaru Mazowsza. W kręgu zainteresowań autorów znajduje się cała Polska, a także Europa i świat. Najważniejsza jest tematyka – MSR koncentruje się na szeroko pojętym rozwoju regionalnym. Pismo jest wydawane w języku polskim, ale najciekawsze artykuły wychodzą w dodatkowych zeszytach, tzw. Special Edition, po angielsku. Wydawcą jest Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie.

O strategii rozwoju gminy

Numer otwiera opracowanie dotyczące aktualizacji strategii rozwoju gminy pod kątem nowych wymagań prawnych. Strategia rozwoju gminy stanowi najważniejszy dokument strategiczny na poziomie lokalnym. Pierwsze opracowania w formule zbliżonej do dzisiejszej pojawiły się w Polsce w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Jednak do 2020 r. nie istniały oficjalne standardy określające, jak taka strategia powinna wyglądać, ani też jakie informacje ma zawierać. Dopiero zmiany w prawie następujące od 2020 r. uregulowały rolę i charakter strategii. Celem artykułu jest analiza zmian przepisów, dotyczących rozszerzenia roli i zakresu strategii rozwoju gminy oraz związanych z tym wyzwań, na przykładzie gmin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Warszawy.

Koncepcja radomskiej kolei aglomeracyjnej

Artykuł Koncepcja radomskiej kolei aglomeracyjnej w kontekście najnowszych inwestycji infrastrukturalnych jest próbą nakreślenia autorskiej wizji obsługi podregionu radomskiego koleją regionalną. Kolej istnieje w Radomiu od końca XIX w., kiedy w ówczesnym Królestwie Polskim powstała linia łącząca Dęblin z Dąbrową Górniczą. Pomimo, że w kolejnym stuleciu sieć została rozbudowana, do dzisiaj Radom i cały podregion nie doczekał się kompleksowej obsługi transportem kolejowym. W opracowaniu autor przedstawia bazującą na istniejącej infrastrukturze propozycję połączeń oraz pożądaną częstotliwość kursowania kolei w danej relacji. Opis uzupełnia analiza potencjału ludnościowego podregionu radomskiego.

Układ komunikacyjny aglomeracji kaliskiej

Po porównaniu stanu komunikacji aglomeracji kaliskiej z innymi podobnej wielkości aglomeracjami w Polsce widać niedoinwestowanie transportowe Kalisza oraz jego okolic. Przejawia się to np. w braku autostrad i dróg ekspresowych łączących Kalisz z innymi miastami oraz braku szybkich powiązań kolejowych. Autor artykułu Docelowy układ komunikacyjny aglomeracji kaliskiej podjął się próby nakreślenia optymalnego systemu obsługi komunikacyjnej aglomeracji.

Ogród Japoński w Chorzowie

Historia Chorzowskiego Parku Kultury i Wypoczynku, którego częścią jest Ogród Japoński, sięga 1947 r. Wtedy pojawił się pomysł na budowę wielkiego parku kultury na zdegradowanych terenach pogórniczych. Realizacja założenia, rozpoczęta w 1950 r., trwała nieprzerwanie przez 18 lat. Ogród Japoński był od początku elementem szeroko zakrojonych prac projektowych, ale z pierwotnej wersji projektu z 1964 r. zrealizowano jedynie niektóre założenia. Dopiero w latach 2014–2016 wykonano jego inwentaryzację przyrodniczą oraz opracowano koncepcję modernizacji. W lipcu 2021 r. zrewitalizowany Ogród Japoński został oddany do użytkowania. Więcej szczegółów dotyczących modernizacji w tekście Modernizacja Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim w Chorzowie – studium przypadku.

Plac Marszałka Piłsudskiego

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – trwały element w przestrzeni Warszawy Lata 1944–2024 – to ostatni z serii artykułów o Placu Marszałka Piłsudskiego. Opowiada o historii placu od końca II wojny światowej do dziś.

Numer zamyka krótkie wspomnienie o Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie przy okazji jego pięćdziesięciolecia, oraz relacja z wizyty na Europejskim Tygodniu Regionów i Miast, który odbył się w październiku w Brukseli.

Serdecznie zapraszamy do lektury!


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony