Aktualności - rozwój regionalny

Nowy numer czasopisma „MAZOWSZE Studia Regionalne”

Grafika - Mazowsze Studia Regionalne Autor: Fot. Arch. MBPR

Ukazał się 52. numer czasopisma naukowego, wydawanego pod patronatem Samorządu Województwa Mazowieckiego przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie.

Jest już dostępny najnowszy, 52. zeszyt periodyku naukowego MAZOWSZE Studia Regionalne.

O czasopiśmie

MAZOWSZE Studia Regionalne” to czasopismo naukowe wydawane pod patronatem Samorządu Województwa Mazowieckiego. Pomimo nazwy nie ogranicza się do obszaru Mazowsza. W kręgu zainteresowań Autorów znajduje się cała Polska, a także Europa i świat. Najważniejsza jest tematyka – MSR koncentruje się na szeroko pojętym rozwoju regionalnym. Pismo jest wydawane w języku polskim, ale najciekawsze artykuły wychodzą w dodatkowych zeszytach, tzw. Special Edition, po angielsku. Wydawcą jest Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie.

Gospodarka odpadami. Produkty kosmetyczne i ich odpady

Numer otwiera opracowanie dotyczące gospodarki odpadami. Artykuł przedstawia typowe odpady, które powstają przy wytwarzaniu produktów kosmetycznych, wraz z prezentacją sposobów postępowania z nimi. Autorzy wykorzystują dane z m.in. Raportu Polskiego Związku Przemysłu kosmetycznego oraz ustawy o odpadach. W tekście opisane są metody unieszkodliwiania odpadów (np. spalanie odpadów przez ich utlenianie, piroliza, zgazowanie, procesy plazmowe), a także ich odzysku. Szeroka gama produktów kosmetycznych sprawia, że odpady różnią się składem chemicznym, co sprawia, iż nie jest możliwe jednoznaczne przypisanie określonych metod przekształcania odpadów do całego przemysłu kosmetycznego. Autorów cieszy fakt, że typowe odpady powstające podczas wytwarzania produktów kosmetycznych nie trafiają na składowiska.

Rola analizy ekonomicznej przy planowaniu działalności gospodarczej na przykładzie uprawy konopi włóknistych

Celem artykułu jest pokazanie roli prawidłowo przeprowadzonego rachunku ekonomicznego przy planowaniu prowadzenia działalności gospodarczej. Całość rozważań przeprowadzono na podstawie analizy rentowności uprawy konopi włóknistych. Autor przedstawia specyfikę ich uprawy (dobór stanowiska, warunki glebowe i hydrologiczne, nasłonecznienie), kwestie ekonomiczne związane z uprawami, np. nakłady inwestycyjne na sprzęt do uprawy i zbioru, identyfikację popytu na uzyskane płody rolne, a także wpływ organizacji łańcucha wartości dodanej na gospodarkę. W opracowaniu uwzględniono opis sposobów nawiązania współpracy pomiędzy wytwórcami rolnymi, tj. klastry i spółdzielnie rolnicze. Wskazano również istotę odpowiedniej organizacji łańcuch dostaw od producenta (rolnika) do konsumenta ostatecznego.

Interakcja między wybranymi czynnikami wpływającymi na projekt, a jego ostatecznym kształtem – studium przypadku

Kolejny artykuł przybliża czytelnikom problemy z jakimi mierzą się architekci krajobrazu wykonujący projekty. Poza czynnikami obiektywnymi, takimi jak uwarunkowania przyrodnicze, techniczne, przestrzenne, obowiązujące przepisy prawa pojawiają się również uwarunkowania społeczne, które często są źródłem konfliktu. Na przykładzie zrealizowanego projektu, położonego na działce liczącej 1700 m2, autorzy przybliżają nam zaistniałe konflikty i proponują wytyczne, które powinny je wyeliminować. Przede wszystkim założenia do projektu powinny być precyzyjnie sformułowane w momencie podpisywania umowy dotyczącej jego wykonania. Pod uwagę należy brać jak najszersze spektrum czynników, lecz uwzględnionych w odpowiedniej kolejności, co zapewni terminowe i optymalne wykonanie pracy, z której i zamawiający, i wykonawca będą zadowoleni.

Uwarunkowania i możliwości rozwoju terenów ogrodów działkowych w Radomiu

W dziale Samorząd znajdą Państwo obszerny artykuł pt. „Uwarunkowania i możliwości rozwoju terenów ogrodów działkowych w Radomiu”. Autor dokonał wnikliwej analizy literatury przedmiotu, dokumentów planistycznych, źródeł prawa, stron internetowych, a przede wszystkim własnych badań terenowych. Zostały opisane uwarunkowania wynikające z dokumentów planistycznych, z własności gruntów, komunikacyjne, zasady i kryteria lokalizacji ogrodów działkowych i ich dostępności, a także dokonano analizy zapotrzebowania na ogrody działkowe w Radomiu. Szczegółowy opis dopełniają tabele (6) i ryciny (17). Ogrody działkowe w Radomiu czy innym mieście to przede wszystkim oazy spokoju, wyciszenia, lepszego powietrza, to miejsca integracji sąsiadów, wnuków i dziadków, to bezpieczne miejsca zabaw dla najmłodszych i „kawałek” własnego gruntu do uprawy. Pandemia COVID-19 pokazała, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się rodzinne ogrody działkowe (gwałtowny wzrost cen ROD), już nie tylko w grupie emerytów, ale ludzi w różnym wieku, którzy z zapałem uprawiają swoje ogródki. Prezentowany artykuł doskonale wpisuje się w ten nurt, podobnie jak działania Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Port Lotniczy Warszawa-Radom – podsumowanie początkowego okresu działalności

W dziale Varia znajdą Państwo trzy teksty. Pierwszy, pt. „Port Lotniczy Warszawa-Radom – podsumowanie początkowego okresu działalności, opisujący wyniki radomskiego lotniska po roku działalności. Autor uważa, że podstawową przyczyną porażki lotniska w Radomiu jest jego lokalizacja, jednocześnie pokazuje, że w Europie można znaleźć szereg przykładów lotnisk regionalnych położonych w znacznej odległości od obsługiwanego głównego ośrodka miejskiego.

Wizyta studyjna delegacji MBPR w Barcelonie na kongresie Smart City Expo

Drugi tekst pt.Wizyta studyjna delegacji MBPR w Barcelonie na kongresie Smart City Expo” to przede wszystkim sprawozdanie z konferencji. Zachęcamy do lektury, ponieważ opisano tu fantastyczny pomysł stworzenia cyfrowego bliźniaka miasta, a także zaprezentowano innowacyjną Dzielnicę 22@ w Barcelonie, dzielnicę kompleksowo zrewitalizowaną, która obecnie stanowi największy hub technologiczny w południowej Europie.

Notatka z wydarzenia: DeCoInter Kick Off Meeting

Dział zamyka „Notatka z wydarzenia: DeCoInter Kick Off Meeting”, które odbyło się w dniach 5–6 lutego 2025 r. w Gdańsku, a zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk–Adriatyk (BAC). Celem spotkania była inauguracja projektu o nazwie „Dekarbonizacja sektora morskiego i jej wpływ na zieloną transformację energetyczną”, który ma wspomóc wsparcie transformacji energetycznej regionów nadmorskich i portów poprzez wdrażanie odnawialnych źródeł energii oraz paliw ekologicznych dostępnych w sektorze morskim, za pomocą opracowanych narzędzi i strategii.

Serdecznie zapraszamy do lektury.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony