Aktualności - rozwój regionalny
Nie żyje najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce
Nad ranem 4 stycznia zmarł śp. Józef Grzegorz Kurek, który zarządzał gminą Mszczonów nieprzerwanie od 1988 r.: dwa pierwsze lata jako jej naczelnik, a następnie przez 34 lata już jako burmistrz.
Do końca aktywny, szukający sposobów na rozwój społeczności, której przewodził. Jeszcze w poniedziałek, 16 grudnia, podpisywał z marszałkiem Adamem Struzikiem i wicemarszałkiem Wiesławem Raboszukiem dwie umowy o dofinansowanie inwestycji o łącznej wartości prawie 19 mln zł – z programów „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” oraz unijnego „Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027”.
Józef Grzegorz Kurek
Cieszył się olbrzymim zaufaniem wśród mieszkańców gminy Mszczonów. Świadczy o tym choćby fakt, że aż dziewięciokrotnie był wybierany na stanowisko burmistrza. Trzykrotnie (w latach: 1990, 1994, 1998) ster gminy powierzała mu Rada Miejska, potem sześciokrotnie (w latach: 2002, 2006, 2010, 2014, 2018 i 2024) zwyciężał w bezpośrednich wyborach. Wcześniej pełnił funkcję naczelnika gminy Żabia Wola (1981–1988) i naczelnika gminy Mszczonów (1988-1990).
Urodził się 25 kwietnia 1953 r. w Kiczkach. Ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uzyskując tytuł magistra inżyniera mechanizacji rolnictwa. Był absolwentem: Podyplomowego Studium Pedagogicznego SGGW, Podyplomowego Studium Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim, Podyplomowego Studium Socjologii Wsi na Uniwersytecie Toruńskim oraz Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
Otrzymał wiele medali, nagród i wyróżnień samorządowych, w tym: medal „Pro Masovia”, Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu i Srebrny Medal Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej. Został uznany: „Liderem Samorządu gmin miejskich i miejsko-wiejskich” oraz „Liderem Samorządu 25-lecia”.
Był odznaczony: Srebrnym (1985) i Złotym (1998) Krzyżem Zasługi oraz Krzyżami: Kawalerskim (2005) i Oficerskim (2011) Orderu Odrodzenia Polski.
Za swoją działalność samorządową uhonorowany tytułami: „Menedżera Roku” (2010) oraz „Samorządowego Menedżera Regionu” (w latach: 2011, 2012, 2014 i 2015).
Skuteczny samorządowiec
To on stworzył nowoczesną i zamożną gminę Mszczonów. Był inicjatorem powstania mszczonowskich dzielnic przemysłowych, w których przedsiębiorcy zainwestowali ponad miliard euro. Doprowadził do wykorzystania wód geotermalnych – naturalnego bogactwa Mszczonowa. Dzięki Niemu zaczęła funkcjonować w mieście Geotermia Mazowiecka. Dzięki pracy i zaangażowaniu burmistrza w podmiejskiej Wręczy powstał największy w Europie Park Wodny „Suntago”, a w samym Mszczonowie „Deepspot” – najgłębszy na kontynencie basen dla nurków. Samorządowiec doprowadził również do wybudowania „Term Mszczonów”.
Przez wiele lat Józef Kurek przewodniczył Konwentowi Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego. Pełnił również funkcje: doradcy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz członka Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027. Należał do grona współzałożycieli Związku Międzygminnego „Mazowsze Zachodnie”.
Ostatnie pożegnanie
Ceremonia pożegnalna śp. Józefa Grzegorza Kurka odbędzie się 10 stycznia w godz. 15:00–20.00 w Domu Pogrzebowym „Koperski” w Żyrardowie (ul. Ludwika Waryńskiego 7).
W sobotę, 11 stycznia trumna w asyście strażaków ochotników przemierzy obszar całej gminy (przez Wręczę, Kamionkę, Piekary, Bobrowce, Osuchów, Lutkówkę i Mszczonów), a następnie, o godz. 10:30, zostanie wystawiona na Placu Piłsudskiego przed miejskim ratuszem, gdzie odbędzie się symboliczne pożegnanie Burmistrza. Z miejskiego rynku kondukt przejdzie do świątyni farnej pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się msza żałobna, po której nastąpi odprowadzenie ciała Zmarłego na nowy cmentarz w Mszczonowie.
Decyzją władz samorządowych gminna żałoba zarządzona została do 31 stycznia.