Aktualności - rozwój regionalny
Metropolia warszawska nie chce stracić funduszy europejskich
Trwają konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa na lata 2021–2027. Największy sprzeciw budzi plan ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, który ma pozbawić metropolię warszawską środków unijnych.
Projekt Umowy Partnerstwa na lata 2021–2027 to dokument określający strategię wykorzystania funduszy europejskich. Z przedstawicielami gmin z regionu warszawskiego stołecznego rozmawiali online marszałek Adam Struzik i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Temat alokacji środków unijnych dla Mazowsza zostanie poruszony podczas najbliższej sesji sejmiku Mazowsza.
Czy metropolia warszawska zostanie pozbawiona środków unijnych?
Mazowsze w ramach programu regionalnego na lata 2021–2027 ma otrzymać 1,69 mld euro. W związku z obowiązującym od początku stycznia 2018 r. podziałem statystycznym województwa alokacja została również podzielona zgodnie z kategoriami regionów. Mazowiecki regionalny otrzyma – 1 mld 557,5 mln euro, a warszawski stołeczny, jako region lepiej rozwinięty – 111,5 mln euro. Samorządowcy formułują wiele postulatów, w odpowiedzi na plan ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, który ma pozbawić metropolię warszawską środków unijnych.
Niekorzystne rozwiązania dla metropolii warszawskiej
Niekorzystne dla regionu warszawskiego stołecznego rozwiązania, zawarte w projekcie Umowy Partnerstwa budzą sprzeciw samorządowców z Warszawy i gmin okołowarszawskich. O konieczne zmiany apelował w trakcie spotkania marszałek Adam Struzik:
– Warszawa jest biegunem wzrostu całego województwa, a nawet kraju. Głównym udziałowcem w tworzeniu PKB w Polsce. Musimy pamiętać, że region warszawski stołeczny to nie tylko bogata Warszawa, ale także dwa podregiony warszawski wschodni i warszawski zachodni, które mają znacząco niższy poziom rozwoju. Tak niewysoka alokacja odbije się głównie na nich, uniemożliwiając realizację wielu kluczowych przedsięwzięć – dodał marszałek.
Wspólne działania na rzecz regionu stołecznego
Prezydent Rafał Trzaskowski wskazał, że wspólna walka o środki unijne ma sens:
– Mam poczucie, że nasze działania w Brukseli o środki dla metropolii w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Województwa Mazowieckiego przyniosły skutek. Niemniej aktualne propozycje rządowe dla regionu stołecznego ograniczą dostęp do środków unijnych w szczególności dla przedsiębiorców i uczelni z metropolii warszawskiej, co spowoduje, że całej Polsce będzie trudno realizować priorytety rozwojowe. Dlatego w tej kwestii powinniśmy nadal działać razem.
Inne rządy dbają o swoje stolice
Niesprawiedliwość i nieracjonalność propozycji zawartej w rządowym projekcie Umowy Partnerstwa podkreślił także Michał Olszewski. Wiceprezydent Warszawy dodał, że jest to sytuacja wyjątkowa w skali Unii Europejskiej:
– Inne kraje UE traktują swoje stolice w sposób priorytetowy. Regiony stołeczne dysponują dużo większymi środkami niż wynika to z alokacji wyliczonych za pomocą algorytmów Komisji Europejskiej. Rządy dbają o dodatkowe fundusze europejskie dla nich wykorzystując maksymalnie tzw. mechanizm elastyczności, co pozwala zwiększyć przewidziane dla nich alokacje kilkukrotnie. Polski rząd w projekcie umowy partnerstwa nie przewidział wykorzystania tego mechanizmu nawet na minimalnym poziomie.
Do 22 lutego trwają konsultacje
8 lutego br. w ramach konsultacji projektu Umowy Partnerstwa odbędzie się konferencja regionalna dla Mazowsza. Będzie dostępna na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Uwagi do samego projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać od 18 stycznia do 22 lutego 2021 r.
Umowa Partnerstwa na lata 2021–2027 określa m. in. architekturę programów operacyjnych, podział alokacji na krajowe i regionalne, a także wysokość środków przydzielonych poszczególnym województwom w ramach programów regionalnych. W ramach Umowy Partnerstwa na lata 2021–2027 kontynuowana będzie realizacja dotychczasowych programów krajowych oraz 16 programów regionalnych. Ponadto, realizowany będzie nowy program finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Łączna alokacja dla Polski na lata 2021–2027 to 75 mld 972 mln euro, z czego 40 proc., czyli 28 mld 420 mln euro przeznaczone jest na programy wdrażane z poziomu samorządów województw.