Aktualności - rozwój regionalny
MAZOWSZE Studia Regionalne – specjalne wydanie w języku angielskim
Reakcje na kryzys uchodźczy, działalność Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz przyrodnicze obszary chronione na Mazowszu – to tematy poruszane w najnowszym periodyku naukowym MAZOWSZE Studia Regionalne.
Jest to numer specjalny czasopisma MAZOWSZE Studia Regionalne wydany w całości w języku angielskim (MAZOVIA Regional Studies, Special Edition 2024). Znajdziemy w nim najlepsze artykuły wydane na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Będzie prezentowany podczas cyklicznego wydarzenia „Europejski Tydzień Regionów i Miast” w Brukseli.
Społeczności przygraniczne a kryzys uchodźczy
W „MAZOVIA Regional Studies, Special Edition 2024” można przeczytać o reakcji polskich społeczności przygranicznych na kryzys humanitarny i uchodźczy spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę. Analizie poddano przykłady reakcji pojedynczych osób, jak i społeczności z dwóch przygranicznych obszarów Polski: regionu zwanego przesmykiem suwalskim oraz miasta Biecz. Artykuł w polskiej wersji językowej został wydany w zeszycie 48 „MAZOWSZE Studia Regionalne”.
O kompetencjach samorządu w ochronie przyrody
Zmiany w zakresie przyrodniczych obszarów prawnie chronionych, które zaszły po reformie administracyjnej w 1999 r. to temat kolejnego artykułu. Autorzy prześledzili, jak na skutek wprowadzanych w prawie zmian kształtowała się pozycja i kompetencje samorządu województwa w zakresie ochrony przyrody. Po polsku tekst został opublikowany w 45 zeszycie MAZOWSZE Studia Regionalne.
Płockie muzeum skarbnicą wiedzy o Mazowszu
Muzeum Mazowieckie w Płocku powstało w 1821 r. jako część Towarzystwa Naukowego Płockiego i od początku swojego istnienia popularyzowało wiedzę o przeszłości Mazowsza. Na posiedzeniach naukowych referowano znaleziska archeologiczne i numizmatyczne, organizowano inspekcje terenowe, zbierano zabytki przeszłości i umieszczano je w muzeum. Placówka z przerwami funkcjonuje do dziś, a więcej o jej historii i aktywności dowiedzą się Państwo z artykułu „Popularyzacja wiedzy o historii Mazowsza w działalności Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, oryginalnie wydanej w 46 numerze MAZOWSZE Studia Regionalne.
25 lat MBPR
Zamknięcie specjalnej edycji „MAZOVIA Regional Studies” stanowi relacja z uroczystego jubileuszu – artykuł w języku polskim jest w trakcie opracowywania – 25-lecia Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie oraz informacja o historii czasopisma naukowego MAZOWSZE Studia Regionalne.
Periodyk regionalistów
Czasopismo naukowe „MAZOWSZE Studia Regionalne” wydawane jest pod patronatem Samorządu Województwa Mazowieckiego od 2008 r. przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie. Pismo ma charakter interdyscyplinarny i koncentruje się na tematach związanych z szeroko pojętym rozwojem regionalnym, z uwzględnieniem artykułów dotyczących Mazowsza oraz innych regionów Polski, Europy i świata. W periodyku publikowane są recenzowane artykuły naukowe, w tym dotyczące działań podejmowanych przez samorządy oraz – w części Varia – krótkie, przeglądowe materiały.
Najciekawsze artykuły z danego roku wydawane są w języku angielskim w dodatkowym zeszycie (tzw. Special Edition) i prezentowane podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, odbywającego się każdego roku w październiku w Brukseli.
Zapraszamy do lektury!