Aktualności - rozwój regionalny

Mazowsze na Forum Ekonomicznym

Janina Ewa Orzełowska podczas panelu dyskusyjnego Autor: fot. arch. UMWM

Samorząd Województwa Mazowieckiego na forum w Karpaczu reprezentowały członkinie zarządu – Janina Ewa Orzełowska oraz Anna Brzezińska.

Samorządowcy, naukowcy, politycy i przedsiębiorcy z Polski i Europy spotkali się w Karpaczu, by dyskutować nad kluczowymi i globalnymi wyzwaniami gospodarczymi w dobie kryzysów, przed jakimi stoi współczesna Europa. To największa konferencja w Europie Środkowej i Wschodniej, skupiająca liderów politycznych, gospodarczych i społecznych pochodzących z ponad 60 krajów z całego świata. Trzydniowe forum (3–5 września) zorganizowano  w tym roku pod hasłem „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość”. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowały członkinie zarządu –  Janina Ewa Orzełowska oraz Anna Brzezińska.

W trakcie blisko 350 debat dyskutowano m.in. o bezpieczeństwie międzynarodowym w kontekście wojny na Wschodzie, cyfrowej transformacji  Europy oraz inwestycjach na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Lokalna integracja europejska

Tematykę współpracy ponadregionalnej jako podstawy polityki wschodniej Unii Europejskiej przybliżyła członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska.

– Europejska współpraca terytorialna jest celem polityki spójności służącym stawianiu czoła problemom, które wykraczają poza granice krajowe i wymagają wspólnego rozwijania potencjału różnych obszarów – podkreśliła członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska.  – Zaangażowanie w projekty transgraniczne, wymiana poglądów i doświadczeń znacząco wpływają na rozwój terenów, a także zwiększają ich atrakcyjność inwestycyjną. Silny samorząd lokalny jest podstawą skutecznej polityki gospodarczej, społecznej i bezpieczeństwa.

Polityka społeczna

Członkini zarządu województwa Anna Brzezińska wzięła udział w debacie podczas panelu „Najważniejsze wyzwania dla polityki społecznej XXI wieku”.

Jak zaznaczyła Anna Brzezińska, do wyzwań przed jakimi stoją współcześnie programy polityki społecznej należy, m.in. pokonywanie barier i zwalczanie dyskryminacji oraz promowanie równych praw w edukacji, zatrudnieniu i opiece społecznej. – Niezbędne jest także podnoszenie świadomości i zapobieganie występowaniu przemocy domowej i rówieśniczej. Aby wesprzeć wszystkie te wysiłki, potrzebne są odpowiednie inicjatywy edukacyjne i społeczne, będą modelować pozytywne zachowania i praktyki.

Recykling na poziomie regionalnym

Ekspertem w panelu tematycznym „Co zrobić z odpadami?” była m.in. członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska.

– Świat napędza konsumpcjonizm, a wraz z tym zjawiskiem, jako ludzkość generujemy ogromne ilości śmieci! W trosce o przyszłość naszego kraju, w kwestii ochrony środowiska wszystkie samorządy muszą mówić jednym głosem. Tego typu spotkania są doskonałą okazją do wymiany poglądów i pomysłów na skuteczniejszą realizację celów związanych z troską o czystość środowiska – mówiła członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska.

Województwo Mazowieckie ma wyznaczone kierunki i cele w zakresie gospodarki odpadami, zgodne z prawem krajowym i europejskim oraz z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym, określone w opracowanych dokumentach strategicznych, takich jak Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r. czy Plan gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2024 oraz obecnie opracowywaną jego aktualizacją do 2030 r.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony