Aktualności - rozwój regionalny

Mazowszanie coraz bardziej e-aktywni

Cyfrowy świat Autor: Fot. ThapanaOnphalai/GettyImages

Dziś obchodzimy Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej. Jego celem jest promocja elektronicznych narzędzi umożliwiających uczestnictwo w życiu publicznym.

Czy w dzisiejszych czasach ktoś z nas potrafi sobie wyobrazić życie bez Internetu? Również urzędy są coraz bardziej dostępne cyfrowo. Dużo spraw jesteśmy w stanie załatwić korzystając z elektronicznych środków komunikacji. Jak często korzystamy z tej możliwości? Ilu Mazowszan wykorzystuje elektroniczne kanały komunikacji, żeby załatwiać sprawy urzędowe?

Mazowszanin w cyfrowym świecie

W pierwszym kwartale 2024 r. z Internetu korzystało 91,3% mieszkańców województwa mazowieckiego w wieku 16–74 lat. Osiem lat temu, w 2016 r. odsetek ten wynosił 76,9%.  Na przestrzeni tego czasu zauważalna jest poprawa posiadanych umiejętności cyfrowych, zwłaszcza na poziomie ponadpodstawowym. W 2016 r. w omawianym przedziale wiekowym nieco ponad ¼ ogółu osób (25,2%) wykazywała niski poziom umiejętności cyfrowych; tylu też Mazowszan (dokładnie 25,1%) określało swoje kompetencje cyfrowe jako ponadpodstawowe. W ubiegłym roku w tej samej grupie wiekowej już tylko 18,1% ogółu osób zadeklarowało, że ich umiejętności cyfrowe są na niskim poziomie, natomiast 30,3% posiadało je na poziomie ponadpodstawowym. W sprawach prywatnych z Internetu (najczęściej do komunikowania się przy pomocy poczty elektronicznej i komunikatorów) korzystało w ubiegłym roku prawie 86% badanych (8 lat temu było to 68%) .

Przez sieć do urzędu

Dzisiejsze święto przypomina wszystkim obywatelom, że możemy kontaktować się z urzędami, instytucjami i załatwiać sprawy administracyjne również drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu. Badania wskazują, że coraz więcej Mazowszan wykorzystuje sieć nie tylko do kontaktów prywatnych, ale również do załatwiania spraw urzędowych. W kontaktach z administracją publiczną w 2024 r. ponad 67% osób w wieku 16–74 lata korzystało z Internetu (to blisko o 31% więcej niż w 2016 r.). Na stronach internetowych administracji publicznej informacje wyszukiwało 41% osób w tym wieku (o 11 % więcej, niż 8 lat temu) .

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że również Ty należysz do grona e-aktywnych obywateli. Przez Internet możesz dowiedzieć się o tym, czym żyje samorząd Mazowsza, przeczytać samorządową gazetę, znaleźć treści uchwał sejmiku czy obserwować jego obrady, znaleźć informacje o konkursach ofert czy przetargach, ale również złożyć w nich ofertę. Możesz też znaleźć pracę w jednej z jednostek samorządowych czy urzędzie marszałkowskim lub aplikować na stanowisko. Coraz więcej spraw możesz też załatwić za pomocą platformy ePUAP czy przez e-Doręczenia.

Źródło danych: Urząd Statystyczny w Warszawie.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony