Aktualności - rozwój regionalny

Konwent marszałków województw

Autor: fot. arch. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Polityka spójności po 2027 r., polska prezydencja w Unii Europejskiej, współpraca rządu z samorządami województw i ich promocja podczas Wystawy Światowej Expo 2025 w Japonii – to główne tematy, którym poświęcone były obrady w ramach drugiego posiedzenia Konwentu Marszałków RP na Pomorzu Zachodnim.

Województwo mazowieckie reprezentował marszałek Adam Struzik. Gościem specjalnym konwentu był prof. Jerzy Buzek – premier rządu w latach 1997–2001 oraz przewodniczący parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012.

– Nie byłoby regionów, gdyby nie osoba premiera prof. Jerzego Buzka, który swoim podpisem potwierdził wiele lat temu powstanie polskich województw – zaznaczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas konferencji inaugurującej konwent.

Prof. Jerzy Buzek podkreślił, że silne samorządowe regiony dysponujące środkami europejskimi są gwarantem ich rozkwitu. Marszałek Adam Struzik dodał, że utrzymanie polityki spójności w regionalnym wymiarze to szansa na dalszy rozwój Polski. Jak zaznaczył, polskie samorządy opowiadają się za zdecentralizowaną polityką i brakiem zgody, by programy krajowe w kontekście środków unijnych zastąpiły programy regionalne.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski potwierdził, że polski rząd jest za decentralizacją. Wskazał, że samorządy województw w perspektywie 2014-2020 skutecznie i poprawnie rozliczyły ok. 99,6% funduszy z UE, a podpisano aż 78 tys. umów wsparcia.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Szymański mówił o tym, że siła Polski budowana jest siłą regionów i wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w oparciu o pełną decentralizację, ale też stabilny fundament finansowy. – To właśnie dzięki dobrej komunikacji między samorządem i rządem możemy na nowo identyfikować jasne cele i powodować, że Polska będzie rozwijała się w sposób dynamiczny w oparciu o decentralizację – podkreślił.

Wodór napędem regionów

Konferencja „Wodór napędem regionów” była wydarzeniem towarzyszącym Konwentowi Marszałków Województw RP i mówiła o nieuniknionej transformacji energetycznej, na którą muszą być przygotowane polskie regiony, jeśli chcą iść z duchem przyszłości.

Jak zaznaczył na konferencji prof. Jerzy Buzek, czas, w którym będziemy korzystać z węgla jest coraz bardziej ograniczony. Inwestycja w wodór jest zatem trendem nieodwołalnym i korzystnym, a przykłady województw pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego pokazują, że Polska ma duże szanse na daleko idącą samowystarczalność. 

Przewodnictwo Polski w UE

Od 1 stycznia 2025 r., Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Jako kraj mamy szansę pokazać m.in. bogactwo regionów, innowacje, kulturę i turystykę, czy też rozwiązania dla biznesu. Polska prezydencja będzie przebiegała pod hasłem bezpieczeństwa – militarnego, energetycznego, żywieniowego, ekonomicznego, zdrowotnego, informacyjnego i cywilnego.

Rozwój bazy sportowej

Drugiego dnia obrad Konwentu Marszałków Województw RP podpisano pierwsze porozumienia dotyczące rozwoju bazy sportowej na nowych zasadach. Podpisy na dokumentach złożył minister sportu i turystyki Sławomir Nitras oraz siedem samorządów województw: województwo zachodniopomorskie (marszałek Olgierd Geblewicz), mazowieckie (marszałek Adam Struzik), wielkopolskie (marszałek Marek Woźniak), warmińsko-mazurskie (marszałek Marcin Kuchciński), lubuskie (wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski), pomorskie (marszałek Mieczysław Struk) oraz podlaskie (marszałek Łukasz Prokorym). Podpisanie porozumień to powrót do dobrze sprawdzonej i funkcjonującej wcześniej współpracy na linii rząd-samorząd. Zmiany w wojewódzkich programach rozwoju bazy sportowej były jednym z priorytetowych działań nowego rządu. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy na ten cel w 2025 r. 200 mln zł. 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony