Aktualności - rozwój regionalny

Jubileusz periodyku „MAZOWSZE Studia Regionalne”

Mazowsze Studia Regionalne nr 50. - grafika

Ukazał się 50. numer czasopisma naukowego, wydawanego pod patronatem Samorządu Województwa Mazowieckiego przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie.

Pismo „MAZOWSZE Studia Regionalne ma charakter interdyscyplinarny i koncentruje się na tematach związanych z szeroko pojętym rozwojem regionalnym, z uwzględnieniem artykułów dotyczących Mazowsza oraz innych regionów Polski, Europy i świata. Od 17 lat w periodyku publikowane są recenzowane artykuły naukowe, w tym dotyczące działań podejmowanych przez samorządy oraz – w części Varia – krótkie, przeglądowe materiały.

Najnowsze wydanie otwiera tekst „50. numer periodyku naukowego MAZOWSZE Studia Regionalne”. Zebrano w nim garść faktów o czasopiśmie. Czytelnik może się z niego dowiedzieć, kto był pomysłodawcą czasopisma i jaką pierwotnie planowano dla niego nazwę, jak funkcjonuje redakcja i co zrobić, aby opublikować artykuł. W kolejnych artykułach przeczytamy m.in. o rewitalizacji obszarów wiejskich, pomnikach przyrody na Mazowszu i klastrach lotniczych. Dowiemy się też więcej o Placu Marszałka Piłsudskiego w trzecim z cyklu artykułów poświęconych temu miejscu na mapie Warszawy.

Rewitalizacja mazowieckich wsi

Transformacja ustrojowa po 1989 r. przyśpieszyła degradację części obszarów miejskich i wiejskich. Zaczęto dostrzegać objawy kryzysu miast. Rewitalizacja, czyli proces wyprowadzania obszaru ze stanu kryzysowego, rozpoczęła się na Mazowszu w końcówce lat 90. XX w. Jednym z pierwszych miast, które podjęły próby rewitalizacji starego budownictwa, był Płock. Proces rewitalizacji obejmujący również obszary wiejskie przyspieszył dzięki zmianom w prawie oraz funduszom z Unii Europejskiej. Więcej na ten temat w artykule „Rewitalizacja i odnowa wsi w województwie mazowieckim – zmiany w podejściu gmin do prowadzenia procesów naprawczych po uchwaleniu ustawy o rewitalizacji”.

Drzewa – pomniki przyrody

W 2021 r. w Polsce zarejestrowanych było ponad 35 tys. pomników przyrody, z czego ponad 4 tys. na Mazowszu. 74% z nich to pojedyncze drzewa. Autorzy za pomocą specjalistycznych arkuszy ewidencyjnych poddali analizie 83 najchętniej odwiedzane przez turystów. Drzewa oceniano pod kątem położenia i dostępności oraz cech estetyczno-widokowych, przyrodniczo-kulturowych i kompozycyjnych. Wyniki badań zostały zaprezentowane w pracy „Wartości drzew pomnikowych dla turystyki krajoznawczej – przykłady z województwa mazowieckiego”.

Klastry lotnicze

Czym jest klaster? A klaster lotniczy? Ile mamy w Polsce takich klastrów i jakie jest ich znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju? Który region skupia większość polskiego przemysłu lotniczego? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć w artykule „Klastry lotnicze a bezpieczeństwo państwa i regionu”.

Plac Marszałka Piłsudskiego w Warszawie

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – trwały element w przestrzeni Warszawy. Od otoczenia Soboru do końca II wojny światowej– to już trzeci z cyklu artykułów o Placu Marszałka Piłsudskiego. Poświęcony jest zmianom w wyglądzie i charakterze placu w okresie od odzyskania przez Polskę niepodległości do 1945 r. Przeczytamy w nim m.in. z jakimi problemami borykała się Warszawa po 1918 r. oraz o organizowanych przez władze stolicy konkursach na zagospodarowanie placu. Sporo miejsca poświęcono również jego patronowi – Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Artykuł uzupełniają historyczne zdjęcia.

Warto sięgnąć również do tekstu o jedynym w kraju „Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, jednej z najstarszych tego typu placówek muzealnych w Europie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony