Aktualności - rozwój regionalny
Inwestycje z perspektywą
Odnawialne źródła energii w gminie Lubowidz oraz rewitalizacja terenów przy dworcu PKP w Pilawie to projekty, które znalazły się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych inwestycji z wykorzystaniem funduszy unijnych na Mazowszu. Głosowali mieszkańcy.
W konkursie „Inwestycje z perspektywą” zorganizowanym przez Serwis Samorządowy PAP mieszkańcy wybierali spośród niemal 200 zgłoszonych projektów z całej Polski.
Unia zmienia Mazowsze
Województwo mazowieckie jest największym beneficjentem środków unijnych w Polsce. Efekty unijnego wsparcia od niemal 20 lat widać na każdym kroku. Fundusze z Unii Europejskiej zmieniają nasze otoczenie na lepsze. Trafiają m.in. na budowę dróg, chodników czy ścieżek rowerowych, centrów przesiadkowych, rozwój mobilności miejskiej czy też inwestycje z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Odnawialne źródła energii w gminie Lubowidz
Projekt uplasował się na 2. miejscu plebiscytu z wynikiem 3033,62 głosów.
Dzięki wsparciu unijnemu na terenie gminy Lubowidz zamontowano w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej łącznie 74 instalacje OZE. Wymieniono też 13 pieców węglowych na kotły ekologiczne. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzymał ponad 2,6 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014–2020.
Realizacja inwestycji pozwoliła na zwiększenie produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz poprawiła jakość powietrza przez ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Poza tym obniżyła koszty energii cieplnej i elektrycznej. Mieszkańcy zyskali ekologiczne źródła ogrzewania, darmowe systemy podgrzewania wody i tanią energię elektryczną.
Projekt został również nagrodzony w plebiscycie „Lider Zmian” organizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych – zajął pierwsze miejsce w subregionie ciechanowskim.
Rewitalizacja terenów przy dworcu PKP w Pilawie
Projekt zdobył 6. miejsce w głosowaniu mieszkańców.
Dzięki środkom unijnym w Pilawie przy dworcu PKP powstał parking na 103 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnością, pętla autobusowa z wiatą przystankową oraz zadaszony parking dla 30 rowerów, toalety, a także 2 miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. W ramach inwestycji zakupiono 2 niskoemisyjne autobusy oraz uruchomiono nowe połączenia autobusowe dla mieszkańców i turystów.
Zagospodarowano też przestrzeń w rejonie dworca poprzez m.in. wykonanie licznych nasadzeń zieleni, utwardzenie płytami granitowymi i montaż ławek. Utworzono utwardzone drogi dojazdowe oraz ścieżki rowerowe, dzięki czemu dojazd do parkingu i pętli autobusowej jest bezpieczny i komfortowy.
Zadanie „Rozwój mobilności miejskiej poprzez budowę centrum przesiadkowego przy dworcu PKP w Pilawie” zostało zrealizowane w ramach RPO WM 2014–2020 Działanie 4.3.1 Ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej. Miasto otrzymało ponad 6,2 mln zł dofinansowania unijnego.
Dzięki realizacji inwestycji zmniejszyło się natężenie ruchu samochodowego w Pilawie, to wpłynęło na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Zagospodarowanie terenu przy dworcu PKP poprawiło bezpieczeństwo i komfort podróżowania.