Aktualności - rozwój regionalny

Bar Łydynia – miejsce z historią i klimatem

Marszałek Adam Struzik i prezydent Ciechanowa przy stoliku w barze Łydynia Autor: fot. arch. UMWM

W odnowionej miejskiej perełce architektury mieszkańcy Ciechanowa zyskali przestrzeń, w której mogą zjeść smaczny posiłek w klimatycznym miejscu. W inwestycji pomógł sejmik Mazowsza.

Wcześniej nieużytkowany i niszczejący zabytkowy budynek przy ul. Fabrycznej 2 w Ciechanowie zmienił się w kolejną funkcjonalną atrakcję dla mieszkańców i turystów. Modernizacja budynku pozwoliła wrócić do dawnego pomysłu na ten obiekt – oprócz baru, miejsce na swoją działalność znajdą tu też organizacje pozarządowe.

Wartość całej inwestycji wraz z wyposażeniem to prawie 5,5 mln zł, z czego 2,26 mln zł przekazał Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. W otwarciu inwestycji wziął udział marszałek Adam Struzik.

Bar Mleczny Łydynia

Gastronomia mieści się na parterze odnowionego budynku przy ulicy Fabrycznej 2. Można tu zjeść tradycyjne dania kuchni polskiej w przystępnych cenach. Bar jest czynny siedem dni w tygodniu. W dni powszednie od godz. 11.00 do 17.00, a w weekendy między godz. 9.30 a 15.00.

– To będzie kultowe miejsce na kulinarnej mapie Mazowsza – chwalił inicjatywę marszałek Adam Struzik. – Bar Mleczny Łydynia to miejsce z historią i klimatem. To tutaj mieściła się w przedwojennej Polsce siedziba Spółdzielni Spożywców w Ciechanowie. Pełniła ona wtedy funkcje handlowe i społeczno-kulturalne. Jestem pewien, że fundusze z samorządowego Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego zostały po raz kolejny dobrze wykorzystane.

Obszerna przestrzeń dla NGO

Nad barem znajdzie się przestrzeń na prowadzenie działalności organizacji pozarządowych. To obszerne pomieszczenie do pracy (tzw. open space) z wygrodzonym miejscem na spotkania, pomieszczenia pomocnicze/techniczne, socjalne i węzeł sanitarny. Aby udostępnić górną kondygnację osobom z niepełnosprawnościami, w obiekcie zamontowano windę.

Zachowano ślady przeszłości

Rewitalizacja budynku przy ul. Fabrycznej 2 objęła kompleksowe prace remontowo-budowlane, które prowadzono zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Widoczna obecnie ceglana elewacja nawiązuje stylistyką do oryginalnej formy architektonicznej budynku z początku ubiegłego wieku. W trakcie prac rewitalizacyjnych w całości skuto tynk, który został wykonany w późniejszym etapie użytkowania obiektu. Przebudowano też konstrukcję, stropy, dach, instalację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową.

Miejsce z ciekawą historią

Zabytek przy ul. Fabrycznej wzniesiono w latach 1905–1907 przez Spółdzielnię Spożywców „Łydynia”, założoną z inicjatywy urzędników i robotników Cukrowni Ciechanów. Powstał wtedy wolnostojący, murowany, ceglany budynek w bliskim położeniu dróg wiodących do Cukrowni (ul. Fabryczna) i stacji kolejowej (ul. H. Sienkiewicza). Nieopodal znajdował się także budynek starej karczmy Ostatni Grosz. Projekt budynku nieodpłatnie wykonał architekt Aleksander Raniecki, ówczesny pracownik Cukrowni. Parcelę pod „Łydynię” podarował spółdzielcom właściciel folwarku Śmiecin Józef Gutkowski. Wówczas nieruchomość znajdowała się we wsi poza obrębem administracyjnym Ciechanowa.

Obiekt uroczyście otworzył w 1907 r. pionier polskiej spółdzielczości, późniejszy Prezydent RP w latach 1922–1926, Stanisław Wojciechowski. Zgodnie z wolą inicjatorów budynek miał pełnić funkcje handlowe i społeczno-kulturalne.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony