Aktualności - rozwój regionalny

25 lat samorządu województw

Autor: fot. Tomasz Targoński

Marszałek Adam Struzik wziął udział w debacie „25-lecie samorządu województw: zagrożenia, przyszłość co się udało, a co nie?”.

– Mazowsze jest dziś silnym regionem. Przez te 25 lat udało się dokonać wiele olbrzymich zmian, choćby w obszarze infrastruktury, ochrony zdrowia, polityki kulturalnej i ekologicznej – mówił marszałek Adam Struzik. – Natomiast, z perspektywy czasu, korekty wymagałaby z pewnością kwestia dochodów. Nie tylko dochodów na poziomie województw, ale też powiatów i gmin, które są dotykane różnymi reformami podatkowymi i mają dochody niewystarczające w stosunku do potrzeb.

Podczas debaty, zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita", próbowano odpowiedzieć m.in. na pytania: Czy model trójstopniowego samorządu jest efektywny? Co przemawia za, a co przeciw powiatom?

– Uważam, że powołanie 16 województw, powiatów to był jeden z najlepszych i najważniejszych elementów reform ustrojowych w Polsce – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Te 25 lat reformy samorządowej pokazały, że samorządy się sprawdziły. Powinniśmy dążyć do państwa zdecentralizowanego, poszerzać kompetencje i możliwości finansowe samorządów. Tylko samorządowe państwo ma szansę na efektywne konkurowanie z innymi krajami w Europie i na świecie.

Przeprowadzona 25 lat temu reforma miała zbudować samorządności oraz usprawnić działania władz w terenie. Czy ten model nadal się sprawdza?

– Polska samorządna, jeśli chodzi o rozwój, to wspaniały okres. Miało na to wpływ wiele elementów, w tym oczywiście środki unijne. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia sprzed 25 lat, by zauważyć ogromne różnice – zmieniła się architektura, ale zaszły też bardzo duże zmiany jakościowe usług publicznych. Zmienia się też nastawienie mieszkańców – ich udział w wyborach samorządowych jest coraz wyższy, a to oznacza, że ludzie nie tylko angażują się, ale coraz lepiej rozumieją powagę swojego głosu – powiedział wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek.

Dyskutowano też o finansach samorządów i zaangażowaniu mieszkańców.

– Rzeczywiście finansów brakuje, natomiast jeśli chodzi o zaangażowanie mieszkańców, ich świadomość i rozwój społeczeństwa obywatelskiego, polski samorząd ma się bardzo dobrze. Bardzo wierzę w mieszkańców gminy Izabelin, tak jak i w inne polskie wspólnoty samorządowe, że będą bronić samorządności i wspólnie dalej działać – mówiła wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak.

Zaproszenie do dyskusji moderowanej przez redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Bogusława Chrabotę przyjęli: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Marcin Podsędek, prof. Paweł Swianiewicz, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Instytut Gospodarki Przestrzennej, prof. Witold Orłowski, Akademia Vistula, Politechnika Warszawska oraz wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z debaty.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony