Aktualności - rozwój regionalny

24 mln z UE na inwestycje w regionie

Czterech mężczyzn i dwie kobiety pozują do zdjęcia. Dwie kobiety, które stoją na pierwszym planie trzymają wielki czek Autor: fot. Michał Słaby

Ścieżki rowerowe, modernizacje budynków i odnowa zabytków – to projekty, na które decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego zostanie przekazane w sumie 24 mln zł dofinansowania z UE. Umowy w tej sprawie z beneficjentami podpisał marszałek Adam Struzik.

Dzięki wsparciu z UE wykonana zostanie termomodernizacja części budynku szpitala w Konstancinie-Jeziornie i powstaną nowe ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe w gminach: Michałowice, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn oraz w Pruszkowie i Żyrardowie. Już niebawem w Kampinoskim Parku Narodowym w Granicy przeprowadzona zostanie rewitalizacja zabytkowych obiektów, a stara plebania w Piasecznie przejdzie modernizację. Przebudowany zostanie również zespół pałacowo-parkowy w Młochowie i wykonane zostaną prace remontowo-konserwatorskie w zabytkowym zespole sakralnym Klasztoru Mniszek Klarysek Kapucynek.

Termomodernizacja

Remont obejmie części budynku Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER”. Modernizacja dotyczy instalacji centralnego ogrzewania, wymiany izolacji przewodów, starych grzejników oraz montażu zaworów termostatycznych. Ocieplone zostaną m.in.  ściany zewnętrzne budynków i stropodachy. Zaplanowano również wymianę okien na nowe. Oprócz tego zmodernizowane zostaną instalacje oświetleniowe, a w budynku zamontowane będą panele fotowoltaiczne.

Ścieżki rowerowe

Projekt jest realizowany w ramach porozumienia partnerskiego zawartego pomiędzy sześcioma gminami. W ramach inwestycji na terenie Pruszkowa i Żyrardowa oraz w gminach: Michałowice, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn powstaną ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe o łącznej długości 11,31 km, w tym 8,4 km ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Będą nowe chodniki, kładki pieszo-rowerowe oraz punkty samoobsługi serwisowej i stojaki rowerowe. W ramach projektu utworzonych będzie 14 połączeń z istniejącymi ścieżkami rowerowymi na terenie gmin partnerskich oraz dwa połączenia graniczne.

Odnowa zabytków

Chodzi o rewitalizację i adaptację zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej w Kampinoskim Parku Narodowym. Modernizacja muzeum, w tym adaptacja do celów edukacyjnych obecnie nieużywanych i niszczejących budynków oraz zagospodarowanie otaczającego muzeum terenu to spodziewane efekty przedsięwzięcia w Granicy. W budynku obecnego muzeum zostaną urządzone sale dydaktyczne – sala audiowizualna oraz pracownia wraz z zapleczem technicznym. Zabudowania gospodarcze po adaptacji mają w przyszłości być wykorzystane jako zaplecze sanitarno-techniczne. Prace remontowe i konserwatorskie obejmą remont posadzek, ścian, wstawienie okien i drzwi oraz wstawienie ścianek działowych, a także konserwację zabytkowych piecy kaflowych.

Remont starej plebanii w Piasecznie

Projekt będzie polegał na renowacji i modernizacji zabytkowego budynku starej plebanii w parafii pw. św. Anny w Piasecznie wraz ze zmianą sposobu jego użytkowania na budynek muzealno-konferencyjny. Zostaną wykonane roboty ziemne, zmiany projektowe w konstrukcji budynku, izolacje fundamentów, ściany działowe i dach. Wykonana będzie również ślusarka, korekta kanałów wentylacji, elewacja i izolacje termiczne kanałów. Budynek zostanie wyposażony też w platformę dla niepełnosprawnych. Projekt zakłada także przeniesienie posiadanych zasobów do Internetu celem udostępnienia ich szerszej publiczności.

Przebudowa pałacu w Młochowie (gmina Nadarzyn)

Projekt jest pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia dotyczącego przebudowy Pałacu i Oficyny Zachodniej w zespole parkowo-pałacowym w Młochowie. Zmieni się sposób jego użytkowania na obiekt wypoczynkowo-gastronomiczny z zapleczem noclegowym. W ramach projektu zostaną wykonane prace inwestycyjne: budowlane, w tym elewacja, klatka schodowa, częściowe docieplenie budynku, montaż windy, roboty instalacyjne elektryczne i teletechniczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacji i inne.

Remont klasztoru Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu

Realizacja projektu pozwoli na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich w ramach zabytkowego zespołu sakralnego stanowiącego siedzibę Klasztoru Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu. W zakresie prac znalazły się: remont ścian wewnętrznych w pomieszczeniach kruchty, kościoła i korytarzy klasztoru oraz remont zabytkowego murowanego ogrodzenia. Zostaną także wymienione betonowe chodniki na zabytkowym dziedzińcu kościoła.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony