Aktualności - rozwój regionalny
20 lat pracy dla Mazowsza
10 grudnia 2001 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę w sprawie wyboru marszałka regionu. W głosowaniu wybrany został wówczas Adam Struzik. Zaufaniem Mazowszan cieszy się już od 20 lat.
– Perspektywa tych 20 lat to wielkie zmiany zarówno w funkcjonowaniu województwa, jak i w moim życiu. To bardzo długi okres pełnienia tej zaszczytnej, ale też bardzo odpowiedzialnej funkcji – powiedział marszałek Adam Struzik podczas rozmowy dla Radia Plus. – Muszę powiedzieć, że w ciągu tych 20 lat województwo zmieniło się diametralnie. Zaczynaliśmy od zlepka – 7 byłych małych województw z bardzo małym budżetem – około 300 mln zł. Dzisiaj budżet Mazowsza to pond 4,5 mld zł. Dziś jesteśmy wspólnotą. Mazowsze okrzepło, dokonało wielkiego skoku cywilizacyjnego. Dzięki stałej pracy, całej wspólnoty 5 mln 400 tys. obywateli, środkom własnym i zewnętrznym, udało nam się zmienić Mazowsze we wszystkich właściwie wymiarach. Nie ma takiej dziedziny, w której nie byłoby pozytywnych zmian. Oczywiście jak zawsze jest jeszcze wiele do zrobienia. Ciągle dążymy do tego, żeby Mazowsze rozwijać, żeby Mazowsze piękniało, żeby mieszkańcom żyło się coraz bardziej godnie i dostatnie. Staramy się i pracujemy. Najważniejsze jest, że przez te 20 lat odczuwałem sympatię ludzi, chęć współpracy, dobry klimat do działania – dodał marszałek.
Województwo mazowieckie to ogromny region – 35,6 tys. km2. To obszar odpowiadający powierzchni Danii. Na Mazowszu mieszka blisko 5,5 mln osób. W obrębie województwa są 42 powiaty i 314 gmin. Dodatkowo region należy do najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie w skali całego kraju. Z jednej strony mamy stolicę i obszar metropolitalny, które odgrywają dominującą rolę społeczno-gospodarczą i stanowią koło napędowe rozwoju całego regionu, z drugiej – zlokalizowane są tu rozległe obszary rolnicze, które dziś wytwarzają chociażby około 45 proc. krajowej produkcji w branży owocowej.
Trzeba mieć też świadomość, że Samorząd Województwa Mazowieckiego to dziś wiele instytucji działających na terenie całego regionu. To aż 26 jednostek zajmujących się ochroną zdrowia mieszkańców, w tym szpitale wieloprofilowe i kliniczne. W samorządowej gestii pozostają spółki Koleje Mazowieckie – KM oraz Warszawska Kolej Dojazdowa, które przewożą rocznie ponad 70 mln pasażerów. Samorząd Mazowsza to także 3 tys. km dróg, o które trzeba zadbać. Samorząd odpowiada też za pracę 29 instytucji kultury, w tym za znane i cenione marki, jak m.in. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie czy Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie.
Dotychczasowe lata pracy samorządu województwa to nie tylko ciągłe wysiłki, by sprostać kolejnym wyzwaniom, ale też olbrzymie sukcesy. Mazowsze jest obecnie najbogatszym i najbardziej konkurencyjnym regionem Polski. Przemysł województwa odznacza się dużym zróżnicowaniem branżowym i strukturalnym. Zarejestrowanych jest tu ponad 800 tys. przedsiębiorstw gospodarczych, w tym ponad 1,1 tys. dużych firm, przeszło 5 tys. średnich, około 25,5 tys. małych oraz 750 tys. mikroprzedsiębiorstw. Województwo mazowieckie jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się regionów Europy.