Mazowsze serce Polski nr 12
Tym żyje samorząd
Samorządowe newsy, a w nich m.in. o stuleciu Senatu II RP, Funduszach Europejskich dla Mazowsza
Komisja Europejska zatwierdziła nowy program dla województwa mazowieckiego na lata 2021–2027. Co to oznacza dla regionu? Ponad 2 mld euro z UE, które zasilą realizację wielu ważnych projektów i inwestycji.
– To jedna z najbardziej wyczekiwanych decyzji, kończąca proces negocjacyjny i otwierająca drogę do ogłaszania naborów. Pierwsze z nich już w pierwszym kwartale 2023 r. Na tę decyzję czekali nie tylko samorządowcy, ale także przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz uczelnie. Alokacja dla naszego regionu to ponad 2 mld euro – podkreśla marszałek Adam Struzik (klub PSL).
– Warto pamiętać, że poza tymi środkami Mazowsze Regionalne może liczyć na kolejnych 400 mln euro w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. To efekt wprowadzonego w 2018 r. podziału statystycznego Mazowsza. Na co zostaną przeznaczone środki z programu?
– Wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, samorządy, szpitale, szkoły czy instytucje naukowo-badawcze. Te prawie 10 mld zł zostanie przeznaczone na podniesienie innowacyjności naszego województwa, rozwój przedsiębiorczości, inwestycje w odnawialne źródła energii czy choćby transport niskoemisyjny. Wspierane będą również między innymi usługi społeczne czy doposażenie szkół – mówi dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim dr Marcin Wajda.
Stulecie Senatu II RP
Mija 100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Z tej okazji marszałek senatu prof. Tomasz Grodzki zaprosił na uroczyste posiedzenie senatorów wszystkich kadencji. Był wśród nich także marszałek Adam Struzik, (klub PSL) który pełnił funkcję senatora RP w latach 1991–2001 (II, III i IV kadencja). Był członkiem senackich komisji: Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W latach 1993–1997 był również marszałkiem senatu RP. Podczas przewodnictwa Izbie Wyższej Parlamentu RP doprowadził m.in. do odzyskania i restauracji wielu ośrodków kultury i dziedzictwa narodowego na obczyźnie. Z jego inicjatywy powstał Dom Polonii w Wilnie, za co został odznaczony orderem „Meritus Patriae” przez fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
WKD bez barier
Warszawska Kolej Dojazdowa (spółka samorządu Mazowsza) – jako przewoźnik kolejowy i jednocześnie zarządca infrastruktury poprawia bezpieczeństwo i dostępność peronów WKD. Jak? W ramach likwidacji barier na 12 peronach na odcinku Podkowa Leśna Wschodnia–Pruszków WKD powstały ścieżki prowadzące dla osób z dysfunkcjami wzroku. Pozostałe perony stacji/przystanków osobowych na linii WKD mają być dostosowane do osób z niepełnosprawnościami w 2023 r.
Turyści kochają Mazowsze!
Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, w mazowieckiej turystyce trwa nieprzerwany powrót do pomyślnej sytuacji sprzed pandemii. W 3 kw. 2022 r. liczba turystów w województwie wzrosła w skali roku o 39%, zaś w stolicy o 49%. A mimo wojny w Ukrainie znacząco przybywało gości z Europy Zachodniej i USA (Amerykanów było o ponad 140% więcej niż rok temu).