Mazowsze serce Polski nr 6
Smaki Mazowsza
Przepis
Kwas chlebowy
- 25 dag chleba razowego
- 0,5 dag drożdży
- 1 cytryna lub kwasek cytrynowy
- 4 l wody
- 20–25 dag cukru
Wysuszony i pokruszony chleb zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na kilka godzin. Po ostygnięciu przecedzamy przez sito, a następnie dodajemy cukier, rozpuszczone drożdże i sok z cytryny. Zostawiamy na 24 godziny, po czym zlewamy do butelek i szczelnie zamykamy. Butelki pozostawiamy na 3 dni w chłodnym miejscu.
Przepis pochodzi z publikacji Samorządu Województwa Mazowieckiego „Specjały kuchni mazowieckiej”.
Słowiański przepis na zdrowie
Zbliża się lato. Z pewnością chętniej będziemy sięgać po orzeźwiające, chłodne napoje. Alternatywą dla tych gazowanych, pełnych sztucznych barwinków czy słodzonych jest kwas chlebowy! My, Słowianie, znamy go już od ponad tysiąca lat. W medycynie ludowej był uznawany wręcz za napój leczniczy. Był tani, więc raczyli się nim chłopi, ale doceniała go także szlachta, bo łagodził dolegliwości po wystawnych ucztach. Zawiera w sobie witaminę C, dzięki czemu korzystnie wpływa na odporność, a także istotne dla układu nerwowego witaminy z grupy B. Dzięki kwasowi mlekowemu dobrze działa na naszą mikroflorę jelitową, jest naturalnym probiotykiem. Zawiera również sporo minerałów, w tym niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i chroniący przed wolnymi rodnikami selen, a także potrzebny kościom cynk.
Wielki powrót
Kwas chlebowy wraca do łask! Przez lata nieco zapomniany, ostatnio znowu zyskał na popularności, szczególnie w Rosji i na Ukrainie. Ba! Stał się modny wśród młodzieży! Na fali nostalgii u naszych wschodnich sąsiadów pojawiły się nawet na ulicach tradycyjne beczkowozy oferujące ten specjał!