Mazowsze serce Polski nr 5

Podsłuchane, podpatrzone

O zdalnej pracy samorządowców, skansenach, wsparciu dla turystyki (i nie tylko) oraz ważnych rocznicach

Decyzje z… komputera

Zdalnie też można decydować. Już od ponad roku udowadniają to radni Mazowsza, którzy spotykają się podczas sesji online. Przez monitory dyskutują, dzielą pieniądze, przyjmują stanowiska. Można? Można!

Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podczas marcowej sesji.

Skanseny na topie

Gdzie są najciekawsze skanseny w Polsce? Według National Geographic m.in. w Olsztynku, Kolbuszowej i Sanoku. Magazyn docenił również dwie mazowieckie placówki: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Obie są jednostkami organizacyjnymi samorządu Mazowsza. Gratulujemy!

Zdaniem radnych

Konrad Wojnarowski (PSL)

Przewodniczący Komisji Promocji i Współpracy Zagranicznej

Rządowe tarcze nie obejmą wszystkich poszkodowanych, co powoduje, że kryzys zaczyna się już rozlewać na inne branże. Jest to problem nie tylko dla tych, którzy mogą być w domu drugi rok z rzędu, ale dla wszystkich, którzy pracują w sektorze usług. I nie chodzi tylko o linie lotnicze czy duże sieci hotelowe: chodzi o sklepikarza z małej miejscowości czy kelnerkę pracującą w niedużej restauracji. Zagrożone są miejsca pracy. Osoby pracujące w turystyce potrzebują pomocy finansowej, ale co więcej wiarygodnej perspektywy, że będą mogły powitać gości w najbliższych miesiącach.

Bartosz Wiśniakowski (KO)

Wiceprzewodniczący Komisji Promocji i Współpracy Zagranicznej

Załamanie aktywności w branży turystycznej przyniosło dotkliwe straty, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców z Mazowsza. Długotrwałe zamknięcie gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów i hoteli zasługuje na udzielenie przez państwo ekstrapomocy całej branży. Uważam, że „tarcze antycovidowe” nie stanowią wystarczającej rekompensaty i konieczne jest wprowadzenie w sektorze turystycznym co najmniej półrocznych wakacji podatkowych, licząc od dnia wznowienia działalności. Taki akt dobrej woli fiskusa pozwoli na szybsze odrobienie poniesionych strat.

Kalendarium

648 LAT TEMU

12 maja 1373 r. książę mazowiecki Siemowit III nadał prawa miejskie Ostrołęce.

193 LATA TEMU

17 maja 1828 r. hrabina Anna Jadwiga Sapieżyna sprzedała dobra szydłowieckie (miasto, 22 wsie i folwarki) Skarbowi Królestwa Polskiego.

190 LAT TEMU

3 maja 1831 r. Wojciech Jastrzębowski opublikował tekst O wiecznym pokoju między narodami, uważany za pierwszy w historii projekt konstytucji zjednoczonej Europy.

86 LAT TEMU

12 maja 1935 r. w Belwederze zmarł marszałek Józef Piłsudski.

70 LAT TEMU

1 maja 1951 r. założono Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

17 LAT TEMU

2 maja 2004 r. po raz pierwszy obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony