Mazowsze serce Polski nr 11
Smaki Mazowsza
Zapraszamy czytelników do nadsyłania swoich zdjęć i przepisów na potrawy regionalne (i nie tylko!) na adres: sercepolski@mazovia.pl
Nalewka z pigwy
- 1 kg pigwy
- 2 kg cukru
- 1 l spirytusu rozcieńczonego wodą w stosunku 1:1
Dojrzałe owoce pigwy pokroić w kawałki, zasypać warstwami cukru w szklanym słoju. Słój przykryć gazą lub płótnem. Po tygodniu sok zlać do butelek. Można go dodawać do herbaty zamiast cytryny. Pozostałe owoce zalać spirytusem w słoju, który następnie należy szczelnie zamknąć. Nalewka jest gotowa po 6–8 tygodniach, należy ją wtedy przelać do butelek. Pozostałe po odsączeniu alkoholu owoce można zasypać cukrem, szczelnie zakręcić i używać jako bakalii do pieczenia keksu.
Przepis pochodzi z publikacji Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie pt. „Poznajemy smaki Mazowsza. Przepisy na tradycyjne i regionalne napoje alkoholowe i bezalkoholowe”.
Jabłko Adama… i Afrodyty
Według niektórych legend to owoc pigwy skusił Ewę w raju. Te owoce są też słynnym symbolem miłości – jabłkiem Afrodyty. Według ateńskiego prawa Solona tę twardą i dosyć niesmaczną pigwę powinny spożywać panny młode przed nocą poślubną na cześć bogini miłości. Ten zwyczaj zachował się w niektórych krajach bałkańskich do dzisiaj.
Źródło zdrowia
Przetwory z pigwy lub pigwowca to idealna propozycja na jesień i zimę. Są bogate w witaminę C i przeciwutleniacze, a więc pomagają walczyć z infekcjami i wzmacniają odporność. Mają też wyjątkowy smak, a można zrobić je bez trudu w domu. Przetworzona pigwa w herbacie z powodzeniem zastąpi cytrynę. Jest też świetnym materiałem na konfitury, dżemy czy likiery. Co ciekawe, niedojrzałe w trakcie przetwarzania termicznego zmieniają barwę na silnie pomarańczowo-czerwoną.
Nie mylić z pigwowcem
Pigwa i pigwowiec mają podobne nazwy, ale to nie jest ta sama roślina. Pigwa to biało kwitnące nieduże drzewo, pigwowiec zaś to krzew obsypany najczęściej czerwonymi kwiatami.