Aktualności - nieruchomości

Pałacyk hrabiego Oppermana czeka na zasłużony remont

zabytkowy budynek ze zniszczoną elwewacją zewnętrzną

Dwór Leontyna Oppermana po rewitalizacji stanie się jednym z ważniejszych obiektów na radomskim szlaku turystycznym.

Kolejny radomski zabytek odzyska dawną świetność. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przekazaniu dworku – Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

– Przekazanie nieruchomości gwarantuje przywrócenie pełnego blasku jednemu z ostatnich już radomskich pałacyków miejskich. Myślę, że będzie to kolejna wizytówka Radomia i powód do dumy dla wszystkich jego mieszkańców – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Starodawny dworek

Mieści się przy ul. Okulickiego 9, wybudował go Józef Ignacy Zabiełło w drugiej połowie XIX w. Budynek ma dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną, a jego powierzchnia użytkowa wynosi niewiele ponad 565 m kw. Od 1937 r. mieściła się tu Szkoła Podstawowa im. Stanisława Jachowicza, a w czasie okupacji niemieckiej Powiatowa Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa. Pod koniec lat 80. XX w. wpisano go do rejestru zabytków. Przez kilkadziesiąt lat znajdowała się w nim Przychodnia Zdrowia Psychicznego. Obiekt był jednak zniszczony, nie spełniał wymogów i szpital w 2010 r. przeniesiono w inne miejsce.

Dwór Leontyna Oppermana po rewitalizacji stałby się jednym z ważniejszych obiektów na radomskim szlaku turystycznym obok głównego popijarskiego gmachu Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki oraz Instytutu Miejskiego - Kamienicy Deskurów.

Podziel się pomysłem!

Muzeum ma już pomysł na urządzenie dworku, ale otwarte jest na propozycje osób zainteresowanych dalszym losem obiektu. Pomysły, jak zagospodarować budynek po remoncie można wysyłać na adres e-mail: malczewski@muzeum.edu.pl, do czego zachęcają zarządzający Muzeum im. Jacka Malczewskiego – dyrektor Leszek Ruszczyk oraz zastępca dyrektora Adam Duszyk. Jak podkreślają, wszystkie pomysły zostaną przeanalizowane podczas specjalnej konferencji naukowej.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony