Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Teatr w Płocku świętuje 50-lecie

Autor: fot. Roman Nadaj

387 premier, przeszło 3 mln widzów, występy w kraju i za granicą. Festiwale, nagrody, uznanie i sukcesy – tak Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Płocku może podsumować pół wieku swojej działalności. Podczas uroczystej gali jubileuszowej marszałek Adam Struzik wręczył medale i wyróżnienia.

W uroczystościach uczestniczył także Waldemar Kuliński – Sekretarz Województwa Mazowieckiego – dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Teatr Dramatyczny w Płocku jest nowoczesną i dynamiczną instytucją kultury, a zarazem jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Polsce. Zyskał uznanie nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce, przyciągając miłośników sztuki z różnych stron kraju.

Obchody 50-lecia płockiego teatru rozpoczęły się uroczystą mszą św. pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego w Bazylice Katedralnej w Płocku. Msza była częścią obchodów jubileuszowych w podziękowaniu za świadectwo i zaangażowanie wielu osób, środowisk, ludzi sceny, publiczności, instytucji i organizacji w promowanie kultury.

Marszałek Adam Struzik podczas gali odznaczył Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” placówkę oraz zasłużonych dla teatru wybitnych aktorów – Stefana Friedmana Jerzego Bończaka. Wyróżniono też dyplomem aktora Piotra Bałę. Na ręce dyrektora teatru Marka Mokrowieckiego marszałek dodatkowo wręczył emblemat 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego:

– Jako aktor, reżyser, scenarzysta oraz twórca niezapomnianych spektakli stał się pan jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych przedstawicieli polskiego teatru – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Pańska oddana praca na rzecz rozwoju sztuki teatralnej i promowanie wartości literackich na scenie sprawiają, że Teatr Dramatyczny w Płocku jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Polsce.

Emblematy marszałek Adam Struzik wręczył też zasłużonym dla teatru pracownikom, związanym z placówką od samego początku jej powstania: Elżbiecie Jóźwiak, Ewie Kozińskiej i Sabinie Muszyńskiej.

Trochę historii

Teatr Dramatyczny w Płocku powołał specjalnym zarządzeniem Prezydenta Miasta Płocka Henryka Rybaka i Naczelnika Powiatu w Płocku Stanisława Tytera 30 marca 1974 r. Przeznaczono dla niego wtedy Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, zbudowany dla Petrochemii.

Oficjalne otwarcie nastąpiło 12 stycznia 1975 r. uroczystą premierą „Krakowiaków i Górali” Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii, pierwszego dyrektora i współzałożyciela Teatru Jana Skotnickiego. Rodzicami chrzestnymi Teatru Płockiego zostało dwoje wybit­nych aktorów – Ryszarda Hanin i Tadeusz Łomnicki.

Początkowo nazwa teatru brzmiała: Teatr Płocki — Ośrodek Kul­tury i Sztuki.

Jednak pierwszą, nieoficjalną premierą był spektakl „Romeo i Julia” Williama Shakespeare'a (3l grudnia 1974 r.) w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego.

W 1980 r. teatrowi nadano imię Jerzego Szaniawskiego – dramaturga i pisarza, żyjącego w latach 1886–1970.

Od 1999 r. organem założycielskim teatru jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W latach 2006–2007 z inicjatywy marszałka Adama Struzika ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego przebudowano i zmodernizowano teatr według projektu architektów Jakuba Wujka i Adama Nawrota z Pracowni Architektonicznej Lipski i Wujek w Łodzi. Płocki teatr zyskał trzy sceny: dużą mieszczącą 402 widzów, kameralną dla 92 widzów i salę „Piekiełko” o powierzchni 114 m/2 dla 60 widzów, salę baletową, garderoby dla aktorów, pracownie: krawieckie, modelatorsko-plastyczną, studio nagrań, pralnię, magazyny kostiumów i rekwizytów, magazyny dekoracji sztuk będących w bieżącym repertuarze, pomieszczenia gospodarcze i techniczne: serwerownie, węzeł elektryczny, węzeł cieplny oraz pomieszczenia administracyjne.

Budynek jest w pełni dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Są tu: windy, podjazdy, toalety, pętla indukcyjna na dużej scenie, przeszkolony personel obsługi widza. Poza gmachem teatru znajdują się: stolarnia, magazyny na składowanie dekoracji dużych rekwizytów oraz materiałów do odzysku: metal, drewno.

W ubiegłym roku także placówka zyskała nową pracownię stolarsko-modelarską, na którą samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 4 mln zł.

Z okazji jubileuszu 50-lecia, teatr wydał publikację pt. „Teatr w Płocku 1975-2025” autorstwa dr Barbary Konarskiej-Pabiniak, zawierającą historię pięćdziesięciolecia działalności instytucji.

Wydarzenia związane z obchodami jubileuszu 50-lecia Teatru Dramatycznego w Płocku objęte są Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony