Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Rocznica powstania styczniowego w Muzeum Niepodległości
Największe i najdłużej trwające polskie powstanie narodowe wybuchło 22 stycznia 1863 r.
Powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu wybuchło 158 lat temu. Mazowsze co roku uroczyście obchodzi tę rocznicę.
Zryw przeciwko zaborcy
Wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. na Litwie. Trwało do jesieni 1864 r. Swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, czyli Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Związane było m. in. z faktem, że w ciągu poprzedzających je lat do wojska rosyjskiego siłą wcielono ok. 200 tys. Polaków, z czego 177 tys. zginęło za obcą sprawę. Mimo porażki militarnej, powstanie styczniowe przyniosło pozytywne skutki, między innymi ograniczyło ugodową politykę polskich elit wobec zaborcy, czy wpłynęło na korzystniejsze uwłaszczenie chłopów na ziemiach objętych walkami.
Pamięć o powstaniu styczniowym przez wiele lat towarzyszyła Polakom, pobudzając uczucia patriotyczne, i – zdaniem części historyków – przyczyniło się w efekcie do odzyskania przez kraj niepodległości.
Uroczyste obchody i koncert online
Tradycyjnie już wyjątkowo uroczyście rocznicę wybuchu powstania styczniowego obchodzi Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – oddział prowadzonego przez samorząd Mazowsza Muzeum Niepodległości. To właśnie tam mieściło się niegdyś więzienie śledcze caratu, w którym po zrywie narodowym przebywali aresztowani, a później straceni członkowie Rządu Narodowego. Z okazji rocznicy placówka zaprasza do obejrzenia niezwykłego koncertu online „Kolęda Polska. Pieśni na trudny czas”, który będzie dostępny 22 stycznia od godz. 12.00 na kanale YouTube Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystąpią Paweł Orkisz, Zygmunt Golonka i Michał Rapka.