Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Renowacja figurki przy Rakowieckiej

12 STAN PO ZAKOŃCZENIU PRAC KONSERWATORSKICH miniatura.JPG Autor: Łukasz Gala

Zakończono pierwszy etap prac konserwatorskich, będącej pod opieką jezuitów, rzeźby Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Było to możliwe dzięki wsparciu samorządu Mazowsza.

Pierwszy etap prac konserwatorskich dotyczył jedynie rzeźby, bez jej podstawy.  Aktualnie jezuici starają się pozyskać dotację, aby móc w pełni zakończyć prace konserwatorskie przy tym obiekcie. Prace realizowane były przez konserwatorów dzieł sztuki Tomasza Kołodziejskiego oraz Antoniego Ciężkowskiego.

Usunięto  wszystkie wtórne nawarstwienia, a w tym m.in. farby użyte do przemalowania rzeźby. Odsłonięte zostały ubytki formy, które zostały zrekonstruowane odpowiednio dobranym wapieniem. Rzeźba była prawdopodobnie dwukrotnie postrzelona w czasie Powstania  Warszawskiego.

Warto być cierpliwym

Przy postaci Maryi odbywały się nabożeństwa majowe i czerwcowe. Warszawiacy odwiedzali ogród, aby się modlić. Od lat planowano przeprowadzić konserwację figurki, lecz nie było na to zgody oraz środków. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego została udzielona dotacja i można było przystąpić do prac.

Rzeźba po przejściach

Rzeźba Najświętszej Maryi Panny przy Rakowieckiej została wykonana przez Eustachego Fierka w 1939 r. Był on jezuitą, którego dzieła były wielokrotnie nagradzane w kraju, jak i za jego granicami. Rzeźba Najświętszej Maryi Panny jest jedyną w Polsce kompozycją artysty, którą udało się zachować. Postać Marii w typie Królowej Różańca stoi w lekkim kontrapoście, ze zgiętymi w łokciach obiema rękami i dłońmi złożonymi w modlitewnym geście. Pierwotnie figurka stała w ogrodzie przy Domu Pisarzy Towarzystwa Jezusowego, lecz przeniesiono ją przez budowę sanktuarium. Dzięki swoim walorom historycznym, artystycznym i naukowym została wpisana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony