Aktualności - kultura, promocja, turystyka

O problemach kultury na posiedzeniu marszałków

Marszałkowie ze wszystkich województw stoją obok siebie i pozują do zdjęcia Autor: fot. UM Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Sytuacja instytucji i twórców kultury oraz stan przygotowań do wdrażania unijnej polityki spójności 2021–2027 i Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – to najważniejsze tematy poruszane podczas drugiego posiedzenia Konwentu Marszałków Województw.

To drugie już spotkanie marszałków zorganizowane podczas prezydencji województwa kujawsko-pomorskiego. Mazowsze reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

Problemy kultury

Wstępem do debaty na temat kultury było eksperckie spotkanie robocze z udziałem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Marszałkowie podkreślali konieczność wspierania instytucji kulturalnych i wartościowych projektów w dziedzinie kultury. Socjolog prof. Tomasz Szlendak przedstawił raport na temat sytuacji polskich instytucji kultury w dobie pandemii COVID-19. Według wniosków płynących ze spotkania kultura obok nakładów pieniężnych potrzebuje także dużej uwagi ze strony decydentów, bo jest społecznie bardzo ważna i potrzebna w odbudowywaniu krajobrazu pocovidowego.

– Wiemy, jak bardzo ważne dla mieszkańców poszczególnych województw są wydarzenia kulturalne oraz możliwość rozwoju lokalnych miejscowości dzięki środkom płynącym z Unii Europejskiej. Pandemia przetrzebiła wszystkie nasze plany związane z rozwojem wielu instytucji kultury. Wiemy też, jakie straty poniosły poszczególne podmioty. Naszym zadaniem jest nie tylko pomóc im wrócić do dawnej formy, ale też umożliwić wszystkim mieszkańcom szeroki dostęp do wszelkiego rodzaju aktywności kulturalnej. Tylko w ten sposób możemy przywrócić kulturę na właściwe tory. Także Krajowy Plan Odbudowy jest niezwykle istotną kwestią dla funkcjonowania poszczególnych samorządów. Wspólne stanowisko pomoże nam na odpowiednie przygotowanie się do wydatkowania środków unijnych – podkreślała reprezentująca Mazowsze Janina Ewa Orzełowska.

Polityka spójności dla całego kraju

W porządku obrad znalazły się także m.in.: przedstawiona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rządowa informacja o konsultacjach projektu ustawy wdrażającej politykę spójności nowej perspektywy i przygotowań do włączenia samorządów regionalnych w proces wdrażania KPO oraz dyskusja na temat organizacji pasażerskich przewozów publicznych, w której uczestniczyli m.in. prezes Polregio Artur Martyniuk i dyrektor Krzysztof Ryfa ze spółki Koleje Wielkopolskie. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przedstawił propozycję nowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Chodzi przede wszystkim o to, by podmioty te funkcjonowały w myśl zasady: jedno województwo – jedna specjalna strefa z siedzibą na jego terenie. Uczestniczący w obradach przedstawiciel rządu zadeklarował w tej kwestii otwartość i gotowość do dyskusji.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony