Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Mazowsze dla zabytków – trwają prace w Pałacu Zamojskich

Pałac Zamoyskich elewacja frontowa, widok ogólny po remoncie elewacji. Autor: fot. Łukasz Gala

Zakończono kolejny etap prac remontowych w Pałacu Zamoyskich, realizowanych dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Pałac Konstantego Zamoyskiego, znanego powszechnie jako pałac Zamoyskich, to neorenesansowy zabytek znajdujący się przy ul. Foksal w Warszawie. Budynek należy do najpiękniejszych zachowanych przykładów architektury rezydencyjnej w Warszawie. Wzniesiono go w latach 1875–1877, według projektu Leandra Marconiego.

Pałac został zdewastowany podczas II wojny światowej. Po odbudowie ze zniszczeń wojennych obiekt przekazano do użytku Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP).

Remont konserwatorski

Remont konserwatorski stolarki elewacji zachodniej jest częścią zaplanowanych i od kilku lat realizowanych prac ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Pierwszy etap remontu konserwatorskiego odbył się w 2020 r. i obejmował remont konserwatorski okien na II kondygnacji oraz portfenetr. Drugi etap prac pn. zrealizowano w 2021 r. Odnowiono sześć okien oraz drzwi wejściowe.

Kontynuacja prac konserwatorskich

Pałac Zamoyskich od lat przechodzi liczne prace konserwacyjne. Od 2015 do 2020 r., obiekt otrzymał pięć dotacji od m.st. Warszawy na wsparcie przy remontach: domku dozorcy, ogrodzenia z konserwacją elementów kowalstwa artystycznego oraz portyku zachodniego fasady. Obecnie SARP dąży do zakończenia prac przy stolarce zabytkowej elewacji frontowej. Równocześnie stowarzyszenie będzie starać się o pozyskiwanie środków na kolejne etapy remontu konserwatorskiego zabytku, aby doprowadzić do końca prace przy bryle budynku głównego.

Miejsce, które każdy powinien zobaczyć

Pałac Zamoyskich należy do najpiękniejszych zachowanych przykładów architektury rezydencyjnej w Stolicy. W obiekcie odbywają się m.in. konferencje, wystawy, czy wydarzenia architektoniczne na potrzeby działalności statutowej SARP. Ze względu na walory architektoniczne, zabytek udostępniany jest bezpłatnie dla osób zwiedzających.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony