Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Jarmark Marciński w Stanisławowie

Kataryniarz z brodą i w kapeluszu stoi przy katarynce, na której przywieszony jest pluszowy miś. Obok stoi Janina Ewa Orzełowska i patrzy na niego z uśmiechem Autor: fot. Rafał Płatek

Powrót do tradycji i przypomnienie historii Stanisławowa – taki cel przyświecał gospodyniom z KGW „Pełna Chata”, które zorganizowały wydarzenie. Pomogły im w tym środki finansowe z budżetu samorządu Mazowsza.

Udział w wydarzeniu wzięła członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Powrót do tradycji

Całodzienna impreza wypełniona była wieloma atrakcjami oddającymi klimat staropolskiego jarmarku. Można było zakupić przetwory, miody czy własnoręcznie wykonane rękodzieła, a także skosztować słodkości i potrawy m.in. rogale św. Marcina oraz gęsinę przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Stanisławów.

Iluzjoniści i muzyka na żywo

Nie zabrakło także ciekawych wydarzeń artystycznych. Można było zobaczyć m.in. sztukę uliczną – pokazy i warsztaty cyrkowe, pokaz iluzjonisty czy muzykę na żywo. Dzieci zabawiał szczudlarz, a przygrywał kataryniarz – wspaniale wpisujący się w staropolski charakter imprezy. Całość dopełniały kurtyny grzewcze, które stworzyły magiczny klimat, tego chłodnego popołudnia. Ponadto zorganizowany został konkurs kulinarny dla KGW na rogale św. Marcina oraz potrawy z gęsiny. Komisja konkursowa była zachwycona smakiem i jakością przygotowanych potraw i postanowiła wręczyć wszystkim równorzędnie pierwsze miejsce.

– Tego typu wydarzenia są bardzo ważne dla podtrzymania pamięci o historii i tradycji naszego regionu. Samorząd Województwa Mazowieckiego zawsze wpierał przedsięwzięcia, dzięki którym dziedzictwo kulturalne i kulinarne Mazowsza pozostaje żywe w naszej świadomości. Nasz region jest znany ze swojej różnorodności, o której warto pamiętać. Dodatkowo taka impreza świetnie integruje mieszkańców – powiedziała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony